V Praze oceňovali mladé talenty vědy

24. 12. 2003 | Aktuality

Již pošesté odměňoval Nadační fond Jaroslava Heyrovského nejúspěšnější středoškolské badatele. Ve čtvrtek 18. 12. přebralo z rukou předsedy Akademie věd ČR Rudolfa Kučery ceny dvanáct středoškoláků, kteří v přírodovědných i humanitních oborech nejlépe reprezentovali své školy na vědeckých olympiádách a soutěžích Středoškolské odborné činnosti. Čtyři vybraní laureáti měli možnost prezentovat závěry svých prací. Že projekty předkládané mladými vědci dokáží řešit aktuální problémy, dokládá např. elektronická řídící jednotka pro biomasové kotle Martina Řezáče z Prostějova nebo softwarový program píseckého Jiřího Danihelky umožňující lepší pozorování pohybu těles na obloze.

Jaroslav Heyrovský je vynálezce jedinečné analytické metody polarografie, za kterou v roce 1959 získal jako první Čech Nobelovu cenu v oboru chemie. Nadační fond Jaroslava Heyrovského založený jako Nadace v roce 1993 dvěma jeho potomky si klade za cíl účinně napomáhat vyhledávání nadaných středoškolských studentů, podporovat jejich další odborný i osobní růst a vytvářet tvůrčí klima, v němž se mohou rozvíjet předpoklady talentovaných dětí. Pokud je vaší touhou věda a ne laciná pozlátka každodenního konzumu, neváhejte a zúčastněte se některého z dalších ročníků.

Zdroje: www.njh.cz, www.hn.ihned.cz