Uspěli byste v logické olympiádě pro ZŠ? Krajské kolo zná své vítěze

6. 12. 2021 | Stojí za přečtení

logická olympiádaLogická olympiáda zná své finalisty. Do finále 14. ročníku postoupili tři soutěžící – jeden v každé kategorii – ze 14 českých krajů. Uspěli jak účastnící, kteří se do olympiády zapojují každoročně, tak i noví talenti. Soutěž pro žáky základních škol každoročně organizuje Mensa Česká republika. Ukázky zadání soutěže zveřejňuje on-line. Uspěli byste i vy?

Letos se soutěž mohla opět uskutečnit v prezenční formě. „Na to, že se uvidíme fyzicky, se těšil jak náš organizační tým, tak i soutěžící v jednotlivých krajích. Často jde o děti, které s námi soutěží pravidelně a které se těšily na atmosféru soutěže. Tu v on-line prostředí prostě nevytvoříte,“ míní Zuzana Poláková, dlouholetá koordinátorka Logické olympiády z Mensy ČR. Loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru musel celý přesunout on-line.

Krajské kolo Logické olympiády probíhalo převážně podle plánu. Organizátoři však museli flexibilně reagovat na vývoj pandemické situace. Například v Open Gate School, kde soutěžili studenti ze Středočeského kraje, museli pořadatelé zajistit pro soutěžící oddělené prostory. I přes ztížené podmínky se účastníkům olympiády dařilo a uspěli i ti, kteří se jí účastnili vůbec poprvé.

„Máme velkou radost z umístění našich studentů. Ve Středočeském kraji se do řešení úloh krajského kola zapojilo osm našich studentek a studentů, čímž jsme se stali, navzdory menší velikosti, školou s nejvyšším počtem soutěžících v tomto kole. Elen Prokešová postoupila do finále Logické olympiády z prvního místa a další dva studenti si vysoutěžili účast ve finále,“ říká Jitka Tkadlecová, mluvčí školy Open Gate.

V krajských kolech skládalo test šedesát soutěžících z každého kraje. Ti nejlepší soutěžící z jednotlivých krajů získali za odměnu drobnou elektroniku a deskové hry.

Podle webu logické olympiády v soutěži nerozhodují naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Vyzkoušet si to můžete na následujících otázkách. Řešení pak najdete zde: https://www.logickaolympiada.cz/ukazky/reseni.

1. Kolik uběhlo minut od 12:00, jestliže právě před 2 hodinami uběhl přesně trojnásobný počet minut od 9:00?

2. V roce 1968, v den svých 40. narozenin, řekl pan Novotný: “Znásobíme-li dnešní poslední den v měsíci počtem kol aut a motocyklů, které stojí v naší ulici, dostaneme číslo 812.” Kdy bude panu Novotnému 60 let?

Zdroj: Novinky.cz, Logická olympiáda

Další články k tématu

Žáci se opět utkají na Logické olympiádě. Letos naživo

Žáci se opět utkají na Logické olympiádě. Letos naživo

Mensa České republiky letos již po čtrnácté pořádá Logickou olympiádu. Cílem soutěže je prověřit logické uvažování studentů a jejich schopnost pohotově vyřešit konkrétní zadání. Faktické znalosti jdou v tomto případě stranou. Krajská kola soutěže se loni kvůli pandemii konala on-line a finále proběhlo pouze s omezeným počtem účastníků. Organizátoři se tak po spuštění registrace 1. září …