Nejnovější výsledky o stavu přijatých na vysoké školy

12. 12. 2011 | Přijímací řízení

Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) vydal další ze svých výročních statistik sledujících stav přihlášených a přijatých uchazečů o studium na vysoké, resp. vyšší odborné škole. Podívejte se, jaký je výsledek za akademický rok 2011/12 právě v případě vysokých škol.

Úspěšnost přijetí

Úspěšnost přijetí na vysokou školu činila v roce 2011/2012 74,5 % (pro srovnání: v roce 2001/02 to bylo 57,9 %). Obtížnější přitom bylo dostat se ke studiu v kombinované formě, neboť zde celková úspěšnost činila 63,1 % oproti 77,2 % ve studiu prezenčním. Celkem bylo letos k vysokoškolskému studiu podáno 330 066 přihlášek, z toho 262 648 k pre­zenčnímu studiu, což jsou čísla přibližně srovnatelná s loňskem.

Nejžádanější obory

Nejvíce – přesněji 70 460 přihlášek bylo podáno na ekonomické obory. Hned za nimi skončily obory humanitní a společenskovědní (67 194 přihlášek), následovány obory zabývajícími se pedagogikou a sociální péčí (50 797). Nejméně přihlášek došlo na kulturně a umělecky orientované fakulty (6 996).

Uchazeči podle pohlaví

Z výsledků zprávy ÚIV dále vyplývá, že jednoznačně více přihlášek podaly ženy – a to 201 690 oproti 128 373 přihláškám, které podali muži. Ženy také dominují v celkovém počtu přihlášených uchazečů: v roce 2011/2012 jich bylo 85 146, zatímco mužů bylo 64 467. Opačný trend ovšem panuje v úspěšnosti přijetí, kdy u mužů činila 81,7 %, zatímco u žen 69,1 %.

Úspěšnost podle jednotlivých škol

Zpráva rovněž v přehledné tabulce shrnuje, jaká byla za poslední dva akademické roky úspěšnost (tedy z pohledu budoucího uchazeče „šance na přijetí“) na českých vysokých školách. Vyčteme z ní například to, že na Univerzitu Karlovu v Praze se dostalo přibližně 44 % uchazečů, což je jen o něco málo méně než loni. Podobně na Masarykovu univerzitu se letos dostalo přibližně 45 % uchazečů, zatímco loni to bylo bezmála 49 % uchazečů. Výraznější pokles úspěšnosti v řádu přibližně desítky procent, někde i více, lze pozorovat například u Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem či u Českého vysokého učení technického v Praze. Pokles úspěšnosti zájemců o studium ohlásila Vysoká škola chemicko-technologická, kde tento parametr spadl z loňských 89,1 % na letošních 69,5 %. I tak ale tento poměr zůstává ve srovnání s jinými školami velmi vysoký. U většiny ostatních sledovaných škol byla celková úspěšnost přijetí letos podobná té loňské.

Podrobné výsledky šetření nejen za rok 2011/2012, včetně statistik týkajících se vyšších odborných škol, případně vzájemného srovnání mezi těmito dvěma úrovněmi vzdělání, najdete na stránkách ÚIV.

Zdroj: Přihlášení a přijatí na VŠ a VOŠ 2011/2012 (tisková zpráva ÚIV)