TSP či OSP... jak na ně?

12. 3. 2007 | Přijímací řízení

Maturita se blíží a s ní i přijímací zkoušky na vysoké školy. Ve škole na vás chrlí hromadu suchopárných informací potřebných ke zkoušce dospělosti a po příchodu domů už nemáte sílu z chytrých knížek čerpat informace potřebné k přijímačkám. Poradíme vám – jděte s dobou, vyzkoušejte efektivní, a přitom zábavnou, přípravu. Jediné, co k tomu potřebujete, je internetová přípojka a pohodlná židle.

Proč e-learning? E-learning, neboli vyučování prostřednictvím internetu, je jednou z revolučních změn ve způsobu učení. Oproti dlouhým, drahým a zejména časové náročným kurzům, které některé školy nabízejí, je e-learning doslova zázrak. Nemusíte nikam jezdit a studujete svým tempem, kdykoliv a kdekoliv. A ceny? Nijak závratné.

OSP všude kam se podíváš Největší nabídku internetových kurzů poskytuje nepochybně společnost Scio, která zároveň zajišťuje přijímací řízení pro jedenáct fakult českých vysokých škol. Společnost nabízí celkem šest internetových kurzů: Obecné studijní předpoklady, Základy společenských věd, Matematika, Biologie, Právní logika a Český jazyk, který je však určen spíše pro přípravu k maturitě.

„Největší zájem je z pochopitelných důvodů o kurz obecných studijních předpokladů, který připravuje studenty na stejnojmenné testy. Tento kurz nabízí průpravu zejména v oblasti, která se vymyká studiu na střední škole,“ uvádí tiskový mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.

„Objednal jsem si kurz Obecných studijních předpokladů, protože se chci dostat na chemii do Ostravy a bojím se, že nezvládnu přijímací zkoušky. Sedím u toho vždycky, když mám čas, a docela mě to baví. Líbí se mi, jak je to chytře udělané,“ říká devatenáctiletý student Lukáš, který u počítače tráví většinu svého volného času.

Všechny kurzy mají jasnou a promyšlenou strukturu, jsou vytvořeny tak, aby vás učení bavilo. Navíc vás každým kurzem bude provázet e-learningová múza Elvíra nebo dokonce vlastní lektor. Ceny kompletních kurzů se pohybují od 560 do 780 Kč s osobním lektorem a od 375 Kč do 575 Kč bez lektora.

TSP aneb hurá na Masárnu Možná máte trošku jiný problém. Hlásíte se na Masarykovu univerzitu, kde je od roku 2003 hlavní náplní přijímacích zkoušek test studijních předpokladů. Testem studijních předpokladů musíte projít na sedmi z devíti fakult. Zkouška je rozdělena na osm částí, které mají otestovat vaše schopnosti v různých oblastech, ať už se jedná o logiku nebo kulturní přehled.

Internetové kurzy zaměřené na TSP poskytuje například společnost Aleph.cz. „Rozdíl mezi požadavky MU a středních škol je obrovský. Naše společnost tak nabízí dorovnání tohoto propastného rozdílu pomocí kurzů,“ říká Pavel Fical ze společnosti Aleph.cz.

Podobně jako testy studijních předpokladů jsou kurzy rozděleny do osmi samostatných částí (subtestů). Každá část se pak skládá z úvodního testu, kapitol ke studiu a výstupního testu. Kapitoly jsou tematicky zaměřeny a jsou spojením prakticky všech testů studijních předpokladů, které se dosud objevily. Obsahují tedy mnoho příkladů, rad a tipů, včetně zdůvodnění odpovědí. Cena kurzů se pohybuje kolem šedesáti korun.