Systém MU zvítězil v odhalování plagiátů i mezinárodně

2. 7. 2010 | Aktuality

Vítězství v mezinárodní soutěži v softwarovém odhalování plagiátů si letos odnesl tým Masarykovy univerzity. Software vyvinutý odborníky z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity dokázal odhalit největší množství opsaných pasáží, což mu spolu s dalšími výbornými výsledky v soutěži vyneslo celkové první místo v konkurenci dalších 17 týmů z celého světa.

„Algoritmus pro detekci plagiátů používáme v repozitáři závěrečných prací Theses.cz a v systému na odhalování plagiátů v seminárních pracích Odevzdej.cz,“ řekl vedoucí projektů Michal Brandejs z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Od roku 2006 je program na odhalování podobností také součástí Informačního systému Masarykovy univerzity. Využívá jej dalších 30 škol.

Loni ve stejné soutěži získal systém druhé místo. „Provedli jsme řadu změn a vylepšení, z nichž asi nejvýznamnější je detekce pasáží opsaných z cizojazyčných zdrojů,“ uvedl Jan Kasprzak z vývojového týmu. Informatici se také zaměřili na vyřazení podobných, ale nikoliv opsaných, částí textu, jako jsou tiráže, předmluvy a jiné. Poslední velkou novinkou je přidání experimentální podpory pro rozpoznávání vnitřního plagiátorství, kde je cílem jen v rámci podezřelého dokumentu najít opsané pasáže například pomocí odhalení změn ve stylu psaní.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: Tisková zpráva MU

Další články k tématu

Prorektor UK končí ve funkci po obvinění z plagiátorství

Prorektor UK končí ve funkci po obvinění z plagiátorství

Profesor Martin Kovář, který dlouhodobě působil na Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a zastával také funkci prorektora, byl minulý týden obviněn z plagiátorství. V návaznosti na tuto událost ukončil Kovář svůj pracovní poměr na UK. S obviněním o plagiátorství přišli tři doktorandi z Kovářovy domovské fakulty. Ti detailně zanalyzovali ukázky z jeho knih o Anglii v době vlády …

číst více