Studium na VŠ v zahraničí krok za krokem

28. 1. 2008 | Studium v zahraničí

Co je potřeba udělat hned na začátku?

12 – 18 měsíců před plánovaným vstupem na univerzitu:
* Vyberte si pečlivě zahraniční univerzitu – myslete na to, čím dražší školné, tím větší univerzita, a tím tedy i větší šance na získání stipendia. Přitom můžete využít těchto zdrojů informací: katalogy univerzit, internetové stránky studentských organizací a vysokých škol, rady od zkušenějších studentů.
* Vyberte si více univerzit – volte podle oboru studia, konzultujte svůj výběr s pracovníkem poradenského centra, případně zahraničního oddělení vaší fakulty (univerzity).
* Informujte se o programech Evropské unie a jiných institucí na vaší univerzitě.

12 měsíců před plánovaným vstupem:
* Zažádejte si u zvolené školy o přihlášku ke studiu.
* Vyplňte a odešlete přihlášku v řádném termínu – nezapomeňte si zjistit podmínky získání stipendia. Přihláška se zasílá většinou poštou, v poslední době se dostává do popředí kontakt po internetu.
* Zjistěte, jaké vstupní testy budete muset absolvovat.

9 – 12 měsíců předem:
* Vyžádejte si výpis z indexu a zajistěte si jeho překlad a potvrzení.
* Požádejte svoje vyučující o napsání doporučujících dopisů.
* Odešlete vyplněnou přihlášku.
* Požádejte nadace a univerzity o finanční pomoc.

4 – 5 měsíců předem:
* Obdržíte rozhodnutí od škol.
* Vyberte si, na kterou školu nastoupíte, a uvědomte o tomto rozhodnutí všechny školy, na které jste se hlásili.
* Zašlete univerzitě potvrzení o zaplacení zápisného spolu s dalšími formuláři, které od ní obdržíte.
* Zkontaktujte univerzitu ohledně ubytování.
* Zjistěte si podmínky zdravotního pojištění.

3 měsíce před nástupem do školy:
* Požádejte o vstupní vízum.
* Rezervujte si letenku či jízdenku.
* Zajistěte si pojištění.

Článek byl s úpravami převzat z našeho partnerského serveru www.finance.cz.