Studium na VŠ v zahraničí krok za krokem

28. 1. 2008 | Studium v zahraničí

Přemýšlíte o vysokoškolském studiu v zahraničí, ale bojíte se, abyste to všechno stihli? Abyste na nic nezapomněli, nabízíme vám časový rozpis povinností, které vás před přijetím na zahraniční vysokou školu čekají.

Co je potřeba udělat hned na začátku?

12 – 18 měsíců před plánovaným vstupem na univerzitu:
* Vyberte si pečlivě zahraniční univerzitu – myslete na to, čím dražší školné, tím větší univerzita, a tím tedy i větší šance na získání stipendia. Přitom můžete využít těchto zdrojů informací: katalogy univerzit, internetové stránky studentských organizací a vysokých škol, rady od zkušenějších studentů.
* Vyberte si více univerzit – volte podle oboru studia, konzultujte svůj výběr s pracovníkem poradenského centra, případně zahraničního oddělení vaší fakulty (univerzity).
* Informujte se o programech Evropské unie a jiných institucí na vaší univerzitě.

12 měsíců před plánovaným vstupem:
* Zažádejte si u zvolené školy o přihlášku ke studiu.
* Vyplňte a odešlete přihlášku v řádném termínu – nezapomeňte si zjistit podmínky získání stipendia. Přihláška se zasílá většinou poštou, v poslední době se dostává do popředí kontakt po internetu.
* Zjistěte, jaké vstupní testy budete muset absolvovat.

9 – 12 měsíců předem:
* Vyžádejte si výpis z indexu a zajistěte si jeho překlad a potvrzení.
* Požádejte svoje vyučující o napsání doporučujících dopisů.
* Odešlete vyplněnou přihlášku.
* Požádejte nadace a univerzity o finanční pomoc.

4 – 5 měsíců předem:
* Obdržíte rozhodnutí od škol.
* Vyberte si, na kterou školu nastoupíte, a uvědomte o tomto rozhodnutí všechny školy, na které jste se hlásili.
* Zašlete univerzitě potvrzení o zaplacení zápisného spolu s dalšími formuláři, které od ní obdržíte.
* Zkontaktujte univerzitu ohledně ubytování.
* Zjistěte si podmínky zdravotního pojištění.

3 měsíce před nástupem do školy:
* Požádejte o vstupní vízum.
* Rezervujte si letenku či jízdenku.
* Zajistěte si pojištění.

Článek byl s úpravami převzat z našeho partnerského serveru www.finance.cz.