Studium a práce doma, nebo v zahraničí? Studenti jsou na vážkách

18. 10. 2015 | Aktuality

Nedávný výzkum společnosti Datank, který sleduje názory tuzemských studentů na českou a zahraniční výuku, vyplývá, že i letos převažuje mírná nespokojenost s úrovní vzdělávání u nás oproti tomu v zahraničí, a to v poměru 56 ku 44 %.

Celkem 94 % respondentů vidí hlavní plus zahraničního studia v kvalitě výuky a ve špičkových pedagozích. Studenti preferují univerzity v zahraničí také díky možnosti získat tam kvalitní kontakty pro budoucí kariéru (více než tři čtvrtiny dotázaných) či působit v multikulturním prostředí a zlepšit si znalosti cizích jazyků.

Téměř dvě pětiny z nich plánují po ukončení magisterského studia zůstat po několik let v zahraničí a získávat tam pracovní zkušenosti. Vysněnou destinací pro práci v cizině je Velká Británie (49 %), následují USA (19 %), Německo a země Beneluxu (6 %). Naopak necelá třetina studentů preferuje návrat do České republiky.

Z pohledu těch, kteří již zahraniční univerzitu studují v rámci bakalářských oborů nebo se na ně právě chystají, chtějí v cizině zůstat a dále studovat téměř dvě třetiny (61 %) talentů.

Oslovení studenti si svůj obor vybrali zejména podle skutečnosti, zda je dané odvětví zajímá a baví (78 %). Méně důležité už pro ně bylo, jestli jejich obor bude perspektivní s ohledem na jejich budoucí pracovní uplatnění (37 %). Bez ohledu na to, jaký obor studují, pokládají za nejperspektivnější technické a přírodovědné obory (92 %), naopak za obory bez výrazné perspektivy považují ty umělecké (12 %).

Průzkum byl zpracován společností Datank v období červenec – srpen 2015 metodou elektronického dotazování (CAWI) na vzorku 233 respondentů z řad žadatelů o stipendium a stipendistů Bakala Foundation a Nadace The Kellner Family Foundation.

Podrobnější informace o výzkumu a jeho výsledcích lze najít na stránkách www.kellnerfoundation.cz.

Zdroj: tisková zpráva
Foto: sxc.hu

Další články k tématu

Nový Zéland má pověst nejbezpečnější země, Spojené království zase nejpřívětivější

Nový Zéland má pověst nejbezpečnější země, Spojené království zase nejpřívětivější

Mezinárodní studenti hodnotili v průzkumu nadnárodní vzdělávací organizace Navitas atraktivitu anglofonních zemí jako studijních destinací. V době koronavirové pandemie výzkumníci zjišťovali, jak studenti vnímají jednotlivé země z hlediska bezpečnosti a stability i její otevřenosti a srdečnosti. V současnosti je podle průzkumu nejstabilnější a nejbezpečnější destinací pro mezinárodní studenty Nový Zéland. Zemi i v době šířící …

číst více
Pětina českých vysokoškoláků pořádně neovládá žádný cizí jazyk

Pětina českých vysokoškoláků pořádně neovládá žádný cizí jazyk

Podle letošního průzkumu Eurostudent VII pětina vysokoškoláků dobře neovládá žádný cizí jazyk. Alespoň jeden cizí jazyk ovládá polovina studentů, dva cizí jazyky umí 23 procent studentů a tři a více pouhých pět procent. Průzkumu se zúčastnilo 19 400 bakalářských a magisterských studentů. Jazyková vybavenost studentů se liší podle studijních oborů. Cizím jazykem se nejlépe domluví …

číst více
Zahraniční studenti v Australii bijí na poplach. Obávají se bezdomovectví

Zahraniční studenti v Australii bijí na poplach. Obávají se bezdomovectví

Zahraniční studenti v Austrálii měli finanční problémy ještě před vypuknutím pandemie. Jejich situace se nyní ještě více zhoršila. Vyplývá to ze studie, kterou organizoval profesor Alan Morris z Univerzity technologie v Sydney. První části předpandemického šetření se zúčastnilo přes sedm tisíc respondentů z řad zahraničních studentů. Více než třetina z nich často zápasila s tím, jak zaplatí nájem …

číst více