Studentka FAMU získala Oscara za animovaný film

8. 10. 2019 | Aktuality

studentka FAMUČeský krátkometrážní animovaný film Dcera získal studentského Oscara, prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd. Jeho režisérkou je studentka FAMU, Daria Kashcheeva, jejíž snímek zvítězil v konkurenci bezmála 1600 filmů studentů z celého světa.

Loutkový film beze slov vykresluje vztah otce a dcery, mezi kterými je už od dívčina dětství velká bariéra. Snímek rodačky z Tádžikistánu získal již dvě ceny na červnovém festivalu animace ve francouzském Annecy.

Studentského Oscara získali dříve zatím pouze dva čeští zástupci. Jan Svěrák za krátký film Ropáci v roce 1989 a Marie Dvořáková v roce 2017 za svůj snímek Kdo je kdo v mykologii. Letošní český úspěch je o to větší, že do semifinále se probojoval také film dalšího studenta pražské FAMU Martina Smatany s názvem Pouštět draka.

Darie Kashcheevě k vítězství gratuloval mimo jiné i ministr kultury Lubomír Zaorálek. Uvedl, že by byl rád, kdyby autorka nadále zůstala a pracovala v České republice. „Jsem rád, že jste tady v Česku, moc si toho vážíme a byl bych rád, kdybyste se tady cítila co nejlépe a myslím, že si budeme všichni pamatovat, že jste nám udělala takovou slávu ve světě,“ prohlásil ministr.

Trailer k filmu Dcera:

Zdroje: Česká televize, Český rozhlas

Další články k tématu

Studentské filmy z FAMU jsou ve výběru pro nominaci na studentského Oscara

Studentské filmy z FAMU jsou ve výběru pro nominaci na studentského Oscara

Nominace na Oscara, nejprestižnější filmovou cenu světa, je obrovský úspěch. V minulosti ji získala jen hrstka českých, potažmo československých filmů. FAMU tak letos zaznamenala obrovský úspěch, když se do užšího výběru nominace na Oscary udělované studentům za absolventské počiny dostaly hned dva studentské krátkometrážní filmy. Konkrétně Dcera od režisérky Darii Kashcheevy a film Pouštět draka, …

číst více