Studenti chystají protest proti distanční výuce

24. 9. 2020 | Aktuality

119942987_1376750089195565_1704953386711754653_nZájem více jak šesti tisíc lidí vzbudila facebooková událost Otevřete vysoké školy. Organizátoři akce chtějí vyjádřit nesouhlas s uzavřením vysokých škol kvůli pandemii koronaviru. „Distanční výuka nikdy nenahradí klasickou prezenční a snad sakra nechceme ty tituly dělat doma!!?“ stojí v popisu události, která se původně měla uskutečnit už v pátek. Kvůli obrovskému zájmu se ale přesouvá až na říjen, aby organizátoři měli dostatek času vyřídit si povolení k uspořádání demonstrace.

„Nechci, aby případná akce byla z nějakého hlediska nelegální, aby z toho náhodou neměli problém účastníci anebo hlavně my – organizátoři,“ uvedla jedna z organizátorek, Emma Polomská. Pro server iDNES.cz řekla, že rozhodnutí uspořádat demonstraci učinila ze zoufalství. Polomská studuje na Vysoké škole chemicko-technologické. Zatím byla ve škole tento semestr jen pětkrát. Jako problém vidí mimo jiné to, že aby v letním semestru mohla začít s prací v laboratořích musí na podzim úspěšně absolvovat takzvaná cvičení. A to jí i ostatním studentům současná situace, velmi znesnadňuje, uvádí iDNES.cz.

Jejich protestní akce ale ještě může dostat stopku. Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula již avizoval, že v rámci opatření, které mají zmírnit nárůst počtu covid pozitivních v Česku, možná zakáže venkovní akce s účastí nad 100 lidí. Organizátoři zatím ujišťují, že na případné demonstraci by se dodržovala všechna hygienická nařízení, jako je například nošení roušek.

Kromě on-line výuky jako takové vadí studentům také nejistota ohledně bydlení. Hlavní hygienička Jarmila Rážová v pondělí pro Český rozhlas uvedla, že pravděpodobně dojde k uzavření kolejí. „Je to jedno z dalších opatření, které velmi pravděpodobně v tomto týdnu bude přijaté,“ upozornila Rážová.

Některé koleje v Praze nabízí studentům už nyní možnost odstoupit od smlouvy bez sankcí, jinde je to ale složitější. Studentka Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde prezenční výuka zatím stále probíhá, podepsala smlouvu na byt na další rok. Pokud se ale škola zavře, byt nevyužije a bude muset řešit poplatky spojené s předčasným vypovězením smlouvy.

Jako problematické vidí někteří studenti i to, že zatímco vysoké školy se postupně zavírají, střední a základní zůstávají otevřené. „Když si srovnám velké posluchárny s tím, jak sedí děti vedle sebe v lavicích na základkách, přijde mi, že pravděpodobnost nákazy by u nás byla nižší,“ uvedla dvaadvacetiletá studentka brněnské Masarykovy univerzity Kateřina.

Studenti také upozorňují na sociální dopady uzavření škol, jako jsou omezené možnosti k seznámení. „S některými spolužáky jdeme alespoň na pivo, abychom se trochu poznali. Doufám, že do té doby nezavřou kavárny a bary úplně,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletá Květa, která v říjnu nastupuje na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy.

Řada škol chtěla na on-line výuku přejít už začátkem semestru, aby se vyhnuly zmatků spojeným s otevíráním a následným uzavíráním škol. Proti se ale postavil Národní akreditační úřad, který školám pohrozil, že v případě přechodu na on-line výuku mohou přijít o akreditaci. Školy tak mohou na on-line výuku přejít jen v případě, že to navrhne či doporučí hygiena.

Aktuálně jsou vysoké školy uzavřené v celém hlavním městě. Distančně se nově učí také na univerzitě v Pardubicích, Masarykově univerzitě v Brně, Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a Západočeské univerzitě v Plzni.

Zdroj:
https://www.idnes.cz/

Další články k tématu

Koronavirus a VŠ: Distanční výuka v Praze a v Pardubicích a roušky i při výuce

Koronavirus a VŠ: Distanční výuka v Praze a v Pardubicích a roušky i při výuce

V Česku v posledních dnech dál rapidně stoupá počet nakažených nemocí covid-19. Praha je aktuálně na vládním semaforu červená, což znamená, že se zde koronavirus již šíří komunitně. V hlavním městě jsou tak aktuálně zavřené vysoké školy a výuka probíhá on-line. Na distanční výuku přešla v pondělí také Univerzita Pardubice. V ostatních krajích platí mírnější omezení, které se řídí doporučením ministerstva …

číst více
Hygiena neměla v září důvod k zavření pražských VŠ, rozhodl soud

Hygiena neměla v září důvod k zavření pražských VŠ, rozhodl soud

Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy Otakar Duchek podal žalobu na Hygienickou stanici hlavního města Prahy. Za nezákonné považoval, že hygiena 18. září zavřela pražské univerzity kvůli druhé vlně pandemie covid-19. Nyní dal Duchkovi soud za pravdu a nařízení hygieniků zrušil. Školy ale zůstanou zavřené i nadále, protože mezitím vláda v celém Česku vyhlásila nouzový stav. Duchek …

číst více
Státnice s rouškou a max. v deseti lidech. Bez problému, hlásí zavřené VŠ

Státnice s rouškou a max. v deseti lidech. Bez problému, hlásí zavřené VŠ

V září probíhaly na řadě škol státní závěrečné zkoušky (SZZ). V tu dobu ale také kvůli zhoršující epidemiologické situaci školy v nejhůře postižených oblastech musely zavřít a přejít na distanční výuku. Podobu státnic ale nová opatření příliš neovlivnila. Vyplývá to vyjádření pražských škol, které oslovil server Novinky.cz.   Aktuální nařízení umožňuje prezenčně zkoušet až deset lidí. Při organizaci …

číst více