Socrates:

3. 11. 2003 | Aktuality

Rakouští studenti jsou nespokojeni. V důsledku rozšíření sítě partnerských univerzit v rámci evropského programu Socrates došlo k poklesu finančních dotací. V praxi to znamená, že na stipendijní pobyt může letos vycestovat více rakouských studentů, ale s měsíčním grantem v průměru o 60 Euro nižším.

Na rozdíl od České republiky není program Erasmus v Rakousku dodatečně dotován ministerstvem školství, takže výše měsíčního stipendia v současnosti činí zhruba 200 Euro. Studenti se obávají pobytu v zahraničí pro možné zadlužení, zvláště cestují-li do skandinávských zemí nebo do Francie. Odpovědí úředníků je doporučování univerzit ve východní a střední Evropě, jelikož životní náklady v zemích bývalého „Ostbloku“ jsou nižší. V souvislosti s tím se rozmáhá debata o „pozitivní diskriminaci“ východní Evropy a schopnosti studentů překonat předsudky a klišé spojené se studiem v postkomunis­tických krajinách.

Jestli v důsledku finančních omezení skutečně dojde k zvýšení zájmu rakouských studentů o studium na českých vysokých školách, zůstává zatím otázkou. S negativním dopadem na počet vyjíždějících rakouských stipendistů se však v důsledku snížení dotací nepočítá. Podle odhadů zahraničního oddělení vídeňské univerzity by mělo dokonce dojít až k 20% nárůstu žadatelů o grantovou podporu Socrates.

Zdroj: http://oeh.univie.ac.at/unique