Slováci se promluvili k vítězství:

24. 3. 2004 | Aktuality

Do finále debatního klání se v Praze z 24 týmů celkem z 12 zemí probojovali Rumuni, Poláci, Chorvati a Slováci. Téma, o kterém 21. března v Praze diskutovali finalisté mezinárodního debatního turnaje studentů evropských vysokých škol bylo jedno z těch těžších, a to Evropská unie a migrace. Debaty semifinálových kol se týkaly hlavně aktuálního sociálního a politického dění. Studenti rokovali například o tom, zda byl legální útok na Irák nebo jestli je nutné zakazovat kouření na veřejných prostranstvích. Nejlepší ze všech byl letos slovenský tým.

Celé klání proběhlo po vzoru schůzí britského parlamentu. Tento model debatování je při podobných soutěžích hojně využíván a stal se nejrozšířenější debatní formou. Při jednotlivých debatách proti sobě stojí vždy dva týmy, z nichž jeden je vládní a druhý opoziční. Jeden se tedy snaží zadanou tezi obhájit a druhý vyvrátit. Studenti mají na vymyšlení a zformulování svých tvrzení celkem třicet minut a každý řečník pak pět minut na promluvu. Jednacím jazykem byla i v Praze angličtina. O vítězi rozhodl lichý počet soudců, mezi kterými byl i známý teolog a univerzitní profesor Tomáš Halík.

Zdroj: www.ihned.cz