Schválena novela zákona o vysokých školách

6. 12. 2006 | Aktuality

Novela Zákona o vysokých školách, která byla přijata Poslaneckou sněmovnou minulý týden, mění zásadním způsobem hospodaření vysokých škol s financemi. Návrh prosadilo ministerstvo školství prostřednictvím poslance Zbyňka Novotného (ODS).

Nový systém má vysokým školám usnadnit převádění zbytkových financí z jednoho rozpočtového roku do dalšího. To přirozeně rektoři vítají, protože šlo dosud o značně problematickou záležitost.

Méně nadšení jsou však z té části novely, která školám znesnadňuje přerozdělování finančních dotací. Zatím totiž vysoké školy vždy obdržely určitou sumu, o jejímž přerozdělení pro jednotlivé fakulty rozhodly samy. Kvůli novele by v budoucnosti dostávaly peníze rovnou na konkrétní studijní programy. Rektoři jsou nespokojeni i s extrémně krátkou dobou, kterou měli na připomínkování novely. Úpravu zákona ještě musí zvážit prezident a Senát.

Zdroje: www.aktualne.cz www.vzdelavani.ihned.cz