První česká vysokorychlostní trať povede nejspíš přes Ústí nad Labem

21. 8. 2018 | Aktuality

Z Prahy do Ústí trvá cesta vlakem zhruba 70 minut, plus mínus nějaká ta hodinka dvě zpoždění. Pokud plánujete studium na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně a za vzděláním budete pravidelně dojíždět, můžete se možná do budoucna těšit na to, že do školy pojedete šinkansenem a cesta se vám zkrátí na méně než polovinu!

 

Momentálně je celý projekt teprve v počáteční fázi příprav. Podle studie proveditelnosti se však Ústí nad Labem jeví jako to nejideálnější místo pro výstavbu vůbec první vysokorychlostní vlakové trati v České republice. „Zjednodušeně se dá říct, že více smysluplné se jeví spojení, které je navázáno přímo do železničního uzlu Ústí nad Labem,“ uvedl pro iDnes mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Studie však pracuje i s dalšími variantami. Vše tak bude definitivní až za rok, kdy bude studie dokončena.

 

Pokud vše dopadne podle plánu, novou tratí se budou prohánět vlaky rychlostí až 350 km/h. Z Prahy do Ústí vám tak cesta zabere pouhých 27 minut. Termín dokončení výstavby tratě, která propojí Prahu a německé Drážďany a pravděpodobně povede přes Ústí nad Labem, je prozatím stanoven na rok 2030. Ministr dopravy Dan Ťok však upozorňuje, že by se díky nové legislativě mohlo vše uspíšit.

 

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/rychlovlak-cesko-praha-drazdany-dao-/ekonomika.aspx?c=A180817_421278_ekonomika_rts

Další články k tématu

OBOROVÝ SERIÁL – kam se hlásit, když chci chránit životní prostředí – část I

OBOROVÝ SERIÁL – kam se hlásit, když chci chránit životní prostředí – část I

Pokud vám není lhostejné, co se děje s přírodou kolem vás a chtěli byste se nějak aktivně zapojit do její ochrany, máte na výběr z mnoha vysokoškolských oborů, které vás na tuto profesní dráhu připraví. A protože oborů zabývajících se ekologií a enviromentalistikou je opravdu hodně, připravili jsme pro vás hned dva přehledy.  V prvním díle se mimo …

číst více
Velký přehled: Kdy a kde budou mít studenti dopravu zdarma?

Velký přehled: Kdy a kde budou mít studenti dopravu zdarma?

Od soboty platí po celé ČR 75 procentní sleva pro seniory a studenty na vnitrostátní spoje. To ale není jediná výhoda, kterou mohou od září středoškoláci a vysokoškoláci uplatnit. Některé kraje se totiž chystají zlevnit i městkou hromadnou dopravu, jinde budou studenti moci cestovat dokonce úplně zdarma.   Zdarma po středních Čechách   Všichni studenti …

číst více