Průzkum: Studenti nejsou připraveni na maturitu, tíží je covid i válka

26. 4. 2022 | Aktuality

maturitaNa začátku května budou studenti středních škol psát didaktické testy, které jsou součástí společné části státní maturity. Podle průzkumu České středoškolské unie (ČSU) se na ně ale necítí být dostatečně připraveni. Ministerstvo školství sice letos opět navýšilo čas na napsaní testů, studenti si ale myslí, že úlev by mělo být víc.

„Bojím se, že se na svoji maturitu nedokážu dostatečně připravit, protože podobně jako studenti po celém Česku jsem strávila přes rok na distanční výuce. Mimo dohánění vědomostí a přípravy na maturitu musíme nasbírat dostatečný počet známek na vysvědčení z druhého pololetí. Když k tomu připočteme stres a strach z pandemie, kterou teď vystřídaly podobné emoce vztahující se k válce na Ukrajině, jsou letošní maturanti vystaveni tlaku, ze kterého si již mnozí z nás odnáší psychické problémy,“ sdílí své obavy maturantka Natálie Šebestová z klatovského gymnázia.

Ministerstvo školství letos opět navýšilo čas na vypracování testů. Například v matematice budou mít studenti navíc celkem 15 minut. Podle ČSU jsou ale na místě i další úpravy maturit. Unie proto vyzývá ředitele a učitele, aby při zkouškách byli ke studentům vstřícní a co nejvíce ohleduplní.

„Následky způsobené nedávnou pandemií koronaviru na český vzdělávací systém jsou ideální příležitostí pro opuštění zastaralého konceptu maturitní zkoušky a zamyšlení se nad její novou formou. Formou, která by skutečně ověřovala dovednosti studentů potřebné pro život po střední škole ve světě 21. století, nikoli století minulého,“ vysvětlil předseda ČSU Ondřej Nováček s tím, že na duševním zdraví studentů a jejich motivaci ke studiu se podepisuje také válka na Ukrajině.

Novou podobu maturity po diskuzích se středoškoláky, učiteli i odborníky plánuje ČSU představit ministerstvu školství i veřejnosti v následujících měsících.

„V ČSU oceňujeme postupné pokusy o změny profilové části maturitní zkoušky za absolventskou práci, které se v letošním roce dostane testování na několika odborných středních školách v Česku, nicméně doufáme, že se v blízké době dostane změny podoby maturity i na gymnáziích a dalších typech škol,“ doplnil Nováček.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Otevření středních škol přišlo v nesprávný čas, kritizují ředitelé

Otevření středních škol přišlo v nesprávný čas, kritizují ředitelé

Střední školy se vypořádávají s řadou organizačních problémů. Musí skloubit přijímací zkoušky, prezenční výuku na nižším stupni víceletých gymnázií a od 24. května i výuku ostatních studentů. Zároveň organizují maturity za přísných hygienických podmínek, včetně pravidelného testování, které si školy musí samy zajistit. Někteří zástupci středních škol jsou proto toho názoru, že plně otevřít od 24. …

Maturanti ve větší pohodě. Dostanou více času na didaktické testy

Maturanti ve větší pohodě. Dostanou více času na didaktické testy

Letošní maturanti budou mít na vypracování didaktických testů ve společné části znovu čas navíc. Na studenty skládající zkoušku dospělosti to podle ministerstva školství bude mít pozitivní psychologický dopad. Mohlo by také ubýt žádostí o přezkoumání testů. Čas na vypracování didaktických testů z jazyků se maturantům prodlouží o 10 minut. Test z českého jazyka budou muset napsat za …

Někteří učitelé jsou proti zrušení povinného druhého cizího jazyka

Někteří učitelé jsou proti zrušení povinného druhého cizího jazyka

Zástupci sdružení učitelů cizích jazyků se postavili proti návrhu, aby na základních školách nebyl povinný druhý cizí jazyk. Změnu navrhuje ministerstvo školství ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem v rámci revize rámcových vzdělávacích programů ve školách. Předsedkyně sdružení vysokoškolských učitelů francouzštiny Gallica Olga Nádvorníková uvedla, že pokud by byl druhý cizí jazyk dobrovolný, mohlo by se stát, že …