Protesty rakouských studentů umění pokračují

8. 12. 2003 | Aktuality

Poté, co studenti vídeňské Univerzity pro užitkové umění (Universität für angewandte Kunst) minulý týden zahalili čtyřicet památek v centru města, konal se v noci z neděle na pondělí nový protest.

Okna univerzity směrem k dopravnímu uzlu Wien Mitte se rozsvítila a vytvořila nápis “SOS”. Podle vyjádření studentského spolku univerzity jde o první volání o pomoc v celé historii vzdělávací instituce. Pedagogové i studenti se obávají o další provoz univerzity, které k udržení standardu výuky pro příští rok chybí bezmála 2, 5 milionu Euro.

Univerzita pro užitkové umění byla v rámci Evropské dohody o obchodě ve službách (GATS) zprivatizována a nyní jí byly státem sníženy dotace. V současnosti zde studuje kolem tisíc studentů z celé Evropy a výuka probíhá rovněž na bázi mezinárodní spolupráce. Studenti již adresovali rakouské vládě otevřený list, ve kterém ji žádají o obnovení dotací a důslednější péči o oblast kultury a umění.

Poslední protest volající “SOS” byl určen především rakouské společnosti, aby si uvědomila alarmující stav ve vysokém školství – zejména na uměleckých školách.

Zdroj a foto: http://www.oeh.ac.at