Protesty proti školnému jsou i v zahraničí

12. 2. 2004 | Aktuality

Problematika školného se momentálně řeší nejenom u nás, ale také v několika dalších evropských zemích. Například ve Velké Británii se minulý týden konalo několik protestních akcí, které měly dát najevo nesouhlas studentů s reformou školství, která zvyšuje školné na univerzitách. Školné by se zde roku 2006 z 1200 liber mělo zvednout až na trojnásobek. Studenti se snaží prosadit názor, že lepší než zvyšování školného by bylo zvýšení daní. S tím ovšem britský návrh nepočítá. Vláda tvrdí, že by se školné nemělo platit okamžitě, ale až po ukončení studií. Ve chvíli, kdy by absolvent začal vydělávat 15 000 liber ročně, by začal splácet svoje školné. Protestní akce ale tento názor nezastavil. Další akci naplánovali studenti na 25. února, jedná se o velkou stávku na univerzitách po celé Británii.

Ve Francii a Německu, kde zatím školné neznají, probíhají podobné protesty. I v těchto zemích totiž univerzitám chybějí finance, což se vlády snaží řešit zavedením školného. Jde však zatím pouze o debaty. I ty ale studenty dokáží pobouřit.

Zdroj: iHned