Slezská univerzita připravuje výstavbu vzdělávacího parku

14. 2. 2023 | Aktuality

Park Slezské univerzity
Poblíž karvinského šikmého kostela by v budoucnu mohl vzniknout unikátní prostor pro vzdělávání i trávení volného času. Součástí projektu Slezské univerzity v Opavě Parku Eden Silesia by měl být i prehistorický les. Zázemí by v něm měli najít i studenti univerzity.

„V rámci vzdělávacích aktivit připravujeme bohatý program pro všechny věkové skupiny. Nabídneme krátkodobé i dlouhodobé vzdělávací kurzy pro širokou veřejnost i žáky mateřských, základních a středních škol,“ nastínil plány prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity v Opavě Tomáš Gongol.

„Dále plánujeme pořádání letních škol, příměstských táborů, odpoledních kroužků apod., do kterých se primárně zapojí obyvatelé z blízkého okolí. Vítáni budou také individuální návštěvníci, pro které budou připraveny komentované prohlídky či vzdělávací ‚samostudium‘, odpočinkové zóny, místa pro aktivní trávení volného času i možnost občerstvení. V areálu bude také možné pořádat nejrůznější kulturní vystoupení nebo komunitní akce,“ doplnil Gongol.

Součástí parku bude unikátní budova pojmenovaná po řecké bohyni Země Gaia. Návrh jejích vnitřních prostor vytvořilo londýnské architektonické studio Grimshaw. Návštěvníci se v ní budou moct projít nově vypěstovaným prehistorickým lesem, z něhož vzniklo uhlí. Součástí parku bude i další zahrada a vodní plochy na zhruba 50 hektarech.

V budoucnu chce Slezská univerzita v areálu učit nový studijní program orientovaný na regenerativní rozvoj regionu a krajinu. Na jeho přípravě spolupracuje s Mendelovou univerzitou.

Celý projekt ještě čeká na schválení financování z Operačního programu Spravedlivá transformace. Pokud dotaci získá, vznik stavby plánuje škola na období let 2026 až 2027.

Cílem projektu, který vyjde na 2,5 miliardy korun, je oživit krajinu Karvinska zničenou těžbou uhlí a také povzbudit cestovní ruch a ekonomiku v kraji. Rozvoj komunitního života by měl lidi motivovat neodcházet z oblasti pryč.

Zdroj: Novinky.cz, Slezská univerzita v Opavě

Další články k tématu

Studentští ambasadoři pomáhají zájemcům o studium na univerzitě

Studentští ambasadoři pomáhají zájemcům o studium na univerzitě

Přibližně polovina studentů českých vysokých škol své studium vzdá v prvním ročníku. Slezská univerzita v Opavě proto zavedla funkci ambasadorů z řad studentů, kteří zájemcům o studium radí, jak si vybrat vhodný obor. Škola teď ambasadory učí, jak své vlastní zkušenosti ze studia efektivně předávat. Uchazeči o studium si pak s ambasadory jednotlivých oborů mohou domluvit individuální konzultaci. …

Pikantnosti ze jmenování rektorů: Podvod s daty i satirický kabaret

Pikantnosti ze jmenování rektorů: Podvod s daty i satirický kabaret

Po pěti měsících zdravotních indispozic se prezident Miloš Zeman ujal ceremonií na Pražském hradě. Minulý týden jmenoval 11 nově zvolených rektorů českých veřejných vysokých škol. Kteří z nich povedou univerzity poprvé a kteří jsou rektorští matadoři? Komu prezident odmítl podat ruku? A kdo odstoupil jen pár dní po svém jmenování? Staronoví rektoři Petr Sklenička opět povede …

Otec genetiky slaví 200 let a do Brna dorazí nositelé Nobelovy ceny

Otec genetiky slaví 200 let a do Brna dorazí nositelé Nobelovy ceny

Otec genetiky Gregor Johann Mendel by letos oslavil už 200. narozeniny. Významné výročí si můžete připomenout na Mendelově genetické konferenci, která se uskuteční už v létě v Brně a dorazí na ní hned tři nositelé Nobelovy ceny. Diskutovat se budou klíčové poznatky z oblasti genetiky včetně etických otázek. Konference začne 20. července a potrvá tři dny. Bohatý program …