Odzvoní přijímačkám na střední školy?

28. 5. 2004 | Aktuality

Do tří let budou možná klasické přijímací testy středních škol nahrazeny posudkem na základě jakéhosi „osobního portfolia“ žáka – dokumentu, který by měl odrážet zejména studijní výsledky na druhém stupni základní školy. S návrhem na tuto změnu přichází ministerstvo školství.

Obvyklá forma přijímacích zkoušek na střední školy podle ministerstva nemůže objektivně ukázat, zda se žák ke studiu hodí, nebo ne. Proto by ředitelé základních škol měli od páté třídy svým svěřencům vést zvláštní složku, zaznamenávající jejich úspěchy či neúspěchy, a to včetně výsledků státních srovnávacích zkoušek.

Návrh dále počítá s tím, že by školy samy tvořily své učební osnovy a významně by se podílely i na tvorbě výstupních testů. K tomu mají výhrady někteří představitelé středních škol, kterým se jinak nový systém spíše zamlouvá. Úroveň základních škol je totiž podle jejich názoru značně nevyvážená.

zdroj: www.lidovky.cz

Měly by se podle vás přijímací zkoušky podobat spíš nástupu do zaměstnání, nebo je lepší klasická forma vědomostních testů?