Od ledna přibude další filozofická fakulta

30. 7. 2005 | Aktuality

O novou fakultu se od příštího roku rozroste univerzita v Českých Budějovicích. K fakultě biologické, pedagogické, teologické, zdravotně-sociální a zemědělské přibude šestá – filozofická.

Základem nové fakulty budou tři stávající pracoviště – ústav bohemistiky a ústav estetiky a dějin umění, patřící dnes pod pedagogickou fakultu, a historický ústav, který působí samostatně již od roku 2003 a uznávaných výsledků dosahuje především v oblasti českých dějin. V budoucnu se z něj vyčlení specializovaná pracoviště, například ústav archivnictví či středověké archeologie, v průběhu tří let by měl vzniknout ústav románských studií, sociologie, politologie a dalších společenskověd­ních oborů.

Prvními studenty bude asi 200 stávajících historiků a bohemistů z pedagogické fakulty, kteří své studium dokončí již jako absolventi Filozofické fakulty JU. Během čtyř až pěti let by měla mít fakulta sedm až osm set studentů.

Další z budoucích cílů nové fakulty je spolupráce s univerzitou v Pasově, se kterou by připravila nový program středoevropských studií. Fakulta má být především badatelská, orientovaná na výzkum. Podle rektora univerzity by ale měla vychovávat nejen vědce, ale i prakticky zaměřené odborníky, kteří se uplatní v muzeích, archivech, nakladatelstvích či sdělovacích prostředcích.

S filozofickou fakulty se počítalo již při založení Jihočeské univerzity v roce 1991. Letos konečně vyslovila souhlas k jejímu vytvoření akreditační komise jmenovaná vládou.

Zdroj: www.jcu.cz