Od 1. září se děti opět vrátí do školních lavic. Výuka bude v běžném režimu

15. 8. 2020 | Aktuality

otevření školKvůli pandemii covid-19 zůstala od března většina žáků a studentů doma a výuka probíhala distančně. Od nového školního roku by se však všichni měli vrátit do školních lavic a ke znovuzavedení domácí výuky by dojít nemělo. Změnit by to mohl pouze nepříznivý vývoj pandemie v Česku.

Na plánu, jak by školy v případě zhoršení situace měly reagovat momentálně pracuje ministerstvo školství a některé kraje. Pravidla by měli zveřejnit někdy v polovině srpna.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je ale už nyní pravděpodobné, že jeden případ nákazy celou školu neuzavře. „Asi nebude nutné kvůli jednomu nakaženému studentovi zavírat celou školu, stačí, když třída půjde do karantény,“ uvedl ministr. Ministr školství Robert Plaga doplnil, že celá škola by se zavřela jen v případě kritického nárůstu počtu nakažených.

Případná distanční výuka by se pak řídila pravidly, které ministerstvo školství již dříve představilo v novele školského zákona.

Podle této novely by muselo dojít ke zjednodušení výuky. Učitelé by v případě potřeby měli změnit své metody a například snížit množství látky nebo počet hodin, aby se u jediného počítače v domácnosti mohlo vystřídat více studujících sourozenců.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Školám novela také ukládá povinnost zohlednit individuální podmínky studentů, kteří se nově distanční výuky musí účastnit povinně. „Přijetí novely školského zákona, která počítá s povinností žáků se distančním způsobem vzdělávat, předpokládá i hodnocení žáků,“ dodal podrobnosti k novele Ondřej Macura, ředitel odboru komunikace ministerstva školství. Pokud by se žák bez řádné omluvy distanční výuky nezúčastnil, škola by z toho mohla vyvodit postihy. V období nouzového stavu se do on-line výuky nezapojila asi desetina žáků.

Zdroj:
https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

Přijímačky na VŠ nejdříve 15 dní po znovuotevření škol, navrhuje výbor

Přijímačky na VŠ nejdříve 15 dní po znovuotevření škol, navrhuje výbor

Sněmovní školský výbor v úterý doporučil poslancům schválit mimořádnou úpravu zákona o přijímačkách na vysoké školy. Ty by se v prezenční formě konaly nejdříve 15 dní po znovu otevření škol. Návrh ale zahrnuje i formu přijímaček na dálku. Ty by se tak mohly konat i během nouzového stavu, kdy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené školy. Podobně výbor …

číst více
Výuka v plné míře se do konce roku neobnoví, maturantům svitla naděje

Výuka v plné míře se do konce roku neobnoví, maturantům svitla naděje

Vláda v úterý zveřejnila plán postupného uvolňování restrikcí, které zavedla kvůli epidemii koronaviru. Součástí plánu je i částečné obnovování výuky na školách. První se do škol vrátí vysokoškoláci a jako poslední zasedne do lavic první stupeň základních škol. Výuka ale i tak bude omezená. Vysoké školy Už od pondělí 20. dubna budou studenti vysokých škol mít …

číst více
Vysoké školy se v omezeném režimu otevřou i nižším ročníkům. Prezenční výuka se neobnovuje

Vysoké školy se v omezeném režimu otevřou i nižším ročníkům. Prezenční výuka se neobnovuje

V pondělí 27. dubna se v omezeném režimu otevřou vysoké školy i pro studenty nižších ročníku pro aktivity nejvíce pěti lidí, rozhodla ve čtvrtek vláda. Dosud mohli docházet pouze studenti posledních ročníků, které čekají závěrečné zkoušky. Nyní budou moci na individuální konzultace či do knihoven za účelem vyzvednutí nebo vrácení studijních materiálů i studenti nižších ročníků. Klasická …

číst více