Nový zákon platí jen několik dní a již čelí kritice

8. 8. 2007 | Aktuality

Od prvního srpna platí nový zákon o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Podle něj je možné získat diplom za praktické zkušenosti. Důležité již nebudou hodiny strávené ve školních lavicích a noci probděné nad učebnicemi, ale praktické znalosti z daného oboru. Téměř ihned po začátku jeho platnosti se však ozývají hlasy prvních nespokojenců.

Hlavním problémem je, že neexistuje tzv. Národní soustava kvalifikací, tedy jakýsi veřejně přístupný katalog obsahující podrobný popis toho, co by měl uchazeč o diplom ovládat. Nedílnou součástí Národní soustavy kvalifikací by pak také měla být pravidla pro absolvování zkoušky, forma zkoušky, její provedení a výše poplatku. Bez soustavy a bez souboru platných vyhlášek je tedy zákon pouze na papíře, ale ve skutečnosti se podle něj pracovat nedá. Další problém vidí někteří právníci ve složitosti celého systému. Úplná kvalifikace se totiž skládá z kvalifikací dílčích. Zájemce se musí nechat přezkoušet před autorizovanou osobou z každé dílčí kvalifikace a až pak může složit zkoušku na některé škole. Teprve poté získává diplom.

Uvedení zákona do života zatím stálo téměř 30 milionů korun. Celkový rozpočet projektu Národní soustavy kvalifikací je 38 milionů korun, většina těchto nákladů však není hrazena z kapes daňových poplatníků, ale z Evropského sociálního fondu.

Zdroje: www.novinky.cz, www.nsk.nuov.cz, www.msmt.cz .