Nová maturita bude mít pouze nižší úroveň, matematika bude nepovinná

24. 10. 2012 | Aktuality

Senátem hladce prošla novela státních maturit. V příštích dvou letech bude mít maturita pouze jednu úroveň obtížnosti. Povinně se bude maturovat z českého jazyka a literatury, dále si bude možné vybrat buď cizí jazyk nebo matematiku. V nabídce cizích jazyků bude angličtina, němčina, francouzština, ruština a španělština. Také volitelné předměty budou pouze dva.

Zkouška z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka bude nadále sestávat z 3 dílčích zkoušek: didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky. Zkouška z matematiky bude mít pouze formu didaktického testu s uzavřenými i otevřenými úlohami.

„Je to řešení na dva roky,“ uvedl ke změnám ministr školství Fiala. Změny v konání státních maturit jsou reakcí na kritiku ze strany studentů i expertů, kterým připadaly dosavadní maturity příliš těžké – neuspěla v nich zhruba pětina studentů. Nyní dostane novelu státních maturit k podpisu prezident Václav Klaus.

Zdroj: tisková zpráva