Neodmaturoval/a

13. 6. 2012 | Rady maturantům

… tohoto verdiktu se bojí snad každý, kdo letos maturoval. Při čtení hrůzostrašných článků na českých zpravodajských serverech se ani není čemu divit. A u subjektivně hodnocených maturitních slohových prací z českého jazyka to jen začíná. Co ale dělat, když se opravdu stane, že se na maturitním vysvědčení objeví NEPROSPĚL/A? (pozn.: článek byl aktualizován 29. 5. 2014 (lč))

Hlavně nepodcenit přípravu

Již začátkem září startují opravné testy státní maturity. Školní část vyhlašuje každá škola podle sebe, ale termín se nebude o mnoho lišit. Teď to možná vypadá, že je to v nedohlednu, ale nenechte se mýlit. Prázdniny utečou jako voda a termín zkoušky se nebezpečně přiblíží. Netvrdíme, že musíte nutně začít s přípravami hned 1. července, ale nějaký prázdninový studijní plán byste si připravit měli. Správné rozvržení času na přípravu je základ, bez kterého se neobejdete.

Maturita v září rovná se zkažené prázdniny

Ani tento výrok nemusí být pravda. Je jasné, že budete muset trávit více času nad knihami, než jste měli původně v plánu. Na dovolenou nebo letní brigádu se ovšem čas najde vždycky. Vždyť nikdo netvrdí, že se musíte „drtit“ celé dva měsíce. Stačí začít pozvolna. Odpoledne po práci si vypracujte jednu dvě otázky nebo si přečtěte kus učebnice či nějakou kapitolu z „chytrých knížek“ zaměřených na maturitní otázky. Tyto výtahy však doporučujeme použít jen jako opakování nebo shrnutí středoškolského učiva. Mnohdy totiž nemusí být dostačující, mohou obsahovat nepřesnosti, nebo dokonce chyby. Obecně není vyloučeno, že v učebnicích se tu a tam také neobjeví chyba, ale přeci jen – když zkombinujete informace z učebnic, svých školních sešitů (ano, možná naivní představa) a „chytrých knih“, máte větší pravděpodobnost, že se budete učit jen pravdivé údaje.

Má doučování cenu?

Trávit volné odpoledne v jedné místnosti s člověkem, který vás bude neustále opravovat, asi není ideální představa prázdninového dne. Na druhou stranu několik hodin doučování vám pomůže utřídit si nabyté vědomosti. Pokud jste se ovšem danému předmětu za celé čtyři roky studia nevěnovali a opravdu cítíte, že v něm „plavete“, je možná vhodné naplánovat si doučování přes celé prázdniny. Na internetu je k dispozici řada serverů, které nabízejí služby zkušených lektorů. Výhodou je, že se lektor bude věnovat pouze vám a že si každé doučování můžete naplánovat podle svých časových možností. Další variantou je vyhledání doučovacího kurzu k maturitě. Zde je velmi pravděpodobné, že se ve skupině sejde více žáků, a proto se vám lektor nebude moci věnovat zcela individuálně.

Zdroj fotky: sxc.hu

Další články k tématu

A co když nedám maturitu ani napodruhé?

A co když nedám maturitu ani napodruhé?

Říká se „zazářím v září“, jenže výjimky potvrzují pravidlo a občas se prostě nezadaří. Pokud jste zkoušku dospělosti nesložili ani napodruhé, rozhodně to není konec světa. V první řadě se můžete proti výsledkům odvolat. Pokud se nepodaří ani to, i tak není důvod k panice, naopak: otevírá se vám spousta skvělých možností, jak naplno využít čas před dalším …

číst více
Termín pro podání přihlášky k podzimní maturitě se posunul o měsíc. Slohovka se psát nebude

Termín pro podání přihlášky k podzimní maturitě se posunul o měsíc. Slohovka se psát nebude

Podzimní maturity kvůli pandemii covid-19 stejně jako ty jarní doznají určitých změn. Posunou se termíny a změní se i podoba zkoušek. Termín pro podání přihlášek obvykle připadal na 25. červen. Letos mají studenti čas až do 25. července. Posunutí termínu souvisí s odsunutím maturit samotných. Ty se letos na jaře začaly skládat až 1. června, přičemž …

číst více