Nechtějí mi zaplatit brigádu – co s tím?

Celé prázdniny pracujete a plánujete, co s vydělanými penězi uděláte. Pak ale výplata nepřichází a vy si nevíte rady? Poradíme vám.

shutterstock_63160852

Mějte smlouvu

Teď už je asi pozdě vám radit, abyste nepracovali načerno. Se smlouvou, kde máte stanovenou mzdu a termín její výplaty, se vám nezaplacené peníze budou vymáhat – pochopitelně – mnohem snáze.

Zkuste se dohodnout

Upozorněte zaměstnavatele na chybějící peníze a zeptejte se ho, v čem je problém – možná se jedná jen o nedorozumění. Pokud vám zaměstnavatel odmítne zaplatit, odkažte se na příslušné paragrafy v zákoníku práce.

Můžete dát výpověď

Pokud máte pracovní smlouvu, ale peníze nikde, máte právo okamžitě skončit. Konkrétně v případě, že vám zaměstnavatel mzdu dluží déle než 15 dní po splatnosti.

Okamžitou výpověď dejte vždy písemně, neboť ústní není právně vymahatelná.

Právní rada

Většina problémů s nezaplacenou mzdou se vyřeší domluvou. Pokud vám ale zaměstnavatel ani tak nezaplatí, obraťte se s žádostí o radu na právníka. Zdarma se ho můžete zeptat na úřadu práce.

Úřad práce navíc může zaměstnavatele sankcionovat za nekalé chování.

Soud

Pokud ani rady od právníka nezaberou, ale vy se odmítáte vzdát, budete se muset obrátit na soud p

Přejeme vám jen solidní a férové zaměstnavatele a hodně štěstí!

e, nebo i kolektivně, pokud má v práci stejný problém více kolegů.

Přejeme vám jen solidní a férové zaměstnavatele a hodně štěstí!

Zdroj fotografií: shutterstock.com


havlovalaura@gmail.com

Další články k tématu

Jak získat vysněné zaměstnání? Nebát se, radí na Jobs Expo

Jak získat vysněné zaměstnání? Nebát se, radí na Jobs Expo

Přemýšlíte, kam budou směřovat vaše kroky po škole, nebo se chcete zapojit do pracovního procesu už během studia? Důležité je si ujasnit, jakým směrem se chcete kariérně ubírat a ideálně si i zvolit konkrétní firmu. Pak už máte napůl vyhráno. To, že firma aktuálně nevypisuje výběrové řízení na vaši vysněnou pozici, nemusí totiž být určující. …

číst více
Pozvánka na veletrh JOBS EXPO a EDUCA EXPO 2018

Pozvánka na veletrh JOBS EXPO a EDUCA EXPO 2018

Nemáte práci nebo hledáte lepší? Chcete prohloubit Vaše vzdělání? Řešení nabídne veletrh JOBS EXPO a sekce EDUCA EXPO. Připravujeme 8. ročník mezinárodního veletrhu pracovních příležitostí a vzdělávání, uskuteční se na pražském Výstavišti v Holešovicích v termínu od 8. do 9.bžezna 2018. Jde o ojedinělou příležitost na jedné straně pro zaměstnavatele a na straně druhé pro …

číst více
HLEDÁME DO TÝMU: Talentovaného Account Managera pro VysokeSkoly.cz

HLEDÁME DO TÝMU: Talentovaného Account Managera pro VysokeSkoly.cz

Chceš se stát Account Managerem v oblasti vysokých škol? Pro portál VysokeSkoly.cz, který je mediální jedničkou na trhu pro výběr studia na vysoké škole hledáme člověka, který umí naslouchat, nabídnout vhodné řešení a uspokojit tak potřeby našich zákazníků z oblasti vzdělávání. Pro takového profíka máme připravený maximální podporu a motivující odměňování. Vše je možné. Záleží jen, jaké …

číst více