Nebojte se neúspěchu, říká organizátor nového kurzu zaměřeného na selhání

28. 7. 2021 | Aktuality

Věda o selhání na  FIM UHKUniverzita v Hradci Králové jako první v Česku přišla s vysokoškolským předmětem zabývajícím se lidskými chybami a neúspěchem. „Věda o selhání“ bude vedena formou tříměsíčního kurzu v zimním semestru 2021/2022 na Fakultě informatiky a managmentu UHK. Kurz slibuje absolventům vyšší odolnost vůči neúspěchu a naučí je, jak si lépe si poradit s nepřízní osudu a snáze uspět v dnešním zrychleném světě.

Podobné kurzy se dosud pořádaly hlavně v zahraničí. Předobrazem toho českého byly obdobné programy na Harvardově Univerzitě nebo technické univerzitě v Curychu. „U nás se stále učíme diskutovat. Pomalu se tak učíme přijímat kritiku, abychom ji brali jako konstruktivní, a ne že po nás chce někdo hodit kusem bláta,“ komentuje současný stav ve společnosti děkan Fakulty informatiky a managmentu UHK Josef Hynek pro pořad Radioporadna. Hynek je jedním z vedoucích kurzu na hradecké univerzitě. Společně s ním stojí za programem Tomáš Studeník, organizátor akcí FuckUp Nights Prague, kde se lidé svěřují se svými neúspěchy v podnikání.

„Každý úspěšný člověk se s neúspěchem určitě setkal,“ říká Hynek s tím, že žijeme ve světe fixovaném na úspěch a výkon. „Úspěchy se totiž prezentují snáz. Na druhé straně, když prezentujeme neúspěch, máme pocit, že sami sebe shazujeme, nenosí se to,“ doplňuje Hynek a dodává, že i přesto je podělení se s ostatními o neúspěších důležité – lépe se s ním pak vyrovnáme. „Můžeme se z něj taky poučit jak my, tak i ostatní,“ uzavírá děkan fakulty.

Proto v teoretické části kurzu vystoupí známí, úspěšní lidé, kteří se studenty podělí o své nezdary. Mezi nimi bude například i „lékař bez hranic“ Tomáš Šebek. Vedle příběhů z reálného světa, bude kurz doplněn i o studium teoretických textů. Jako zakončení budou muset studenti kurzu odevzdat esej na téma vlastních neúspěchů a odprezentovat ho před svými kolegy.

Kurz bude dostupný v prvním roce jen studentům UHK. V budoucnu by se ale počty jeho absolventů mohly rozšířit o lidi z řad širší veřejnosti. Za tímto účelem by mohla jako vystoupení z kurzu vzniknout kniha, nastínil možný vývoj Hynek pro Český rozhlas.

Zdroje: Český Rozhlas Hradec Králové, Fakulta informatiky a managmentu UHK

Další články k tématu

Ženy, které ovlivnily vývoj vědy, představí Univerzita Karlova

Ženy, které ovlivnily vývoj vědy, představí Univerzita Karlova

Právě probíhající výstava Ženy ve vědě má za cíl připomenout osudy žen, které se v minulosti svou prací zasloužily o rozvoj Univerzity Karlovy. Výstava představí ženy působící v humanitních i dalších oborech vyučovaných na škole. Výstava v budově pražského Karolina je prvním krokem v rámci celoročního projektu univerzity, který začal v lednu 2020 a nazývá se Ženy ve vědě. Rektor …

číst více
TUL vyvíjí unikátní motorku. O její technologii má zájem i Jawa

TUL vyvíjí unikátní motorku. O její technologii má zájem i Jawa

Technologická univerzita v Liberci se podílí na vývoji jedinečného stroje. Její krosový motocykl na elektrický pohon má zásluhou své výkonné baterie dojezd sto kilometrů. Jedná se o unikát a zájem o něj má i známý výrobce motorek Jawa. „Naším cílem bylo, aby měla motorka zajímavý výkon při důstojném dojezdu. Chtěli jsme dosáhnout minimálně sta kilometrů …

číst více