Na českých univerzitách loni studovalo 3500 ukrajinských uprchlíků

15. 3. 2023 | Aktuality

ukrajinští studentiČeské univerzity v roce 2022 poskytly místo přibližně 3500 ukrajinským studentům, kteří uprchli ze svojí země. Uvedlo to ministerstvo školství. Vůbec nejvíc Ukrajinců loni studovalo na Univerzitě Karlově. Podle ministra školství Vladimíra Balaše zvládly univerzity i ostatní školy Ukrajince do výuky integrovat dobře.

„Jsem skutečně přesvědčen, že MŠMT v tomto období obstálo a díky koordinovanému postupu s našimi partnery se nám opravdu podařilo ukrajinské děti, žáky a studenty v českém vzdělávacím systému úspěšně přijmout,“ uvedl Baláš.

Už před začátkem ruské invaze na Ukrajinu patřilo Česko mezi oblíbenou destinaci ukrajinských studentů. V roce 2021 jich zde studovalo 3690, loni už 5457. Nejvíc na Univerzitě Karlově, která jich evidovala 923. Následovalo České vysoké učení technické v Praze, Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně také Vysoká škola ekonomická. Tam aktuálně studuje 537 ukrajinských studentů.

Ministerstvo školství loni na vzdělání ukrajinských vysokoškoláků v Česku přispělo částkou 173 milionů korun. Peníze byly určené zejména na stipendia a zaplacení ubytování pro nově příchozí studenty z válkou zasažené země. Další peníze pak poskytly samotné školy. Pro letošní rok počítá resort s částkou asi 200 milionů.

Kromě studentů pomáhaly univerzity také ukrajinským akademikům. Například Univerzita Karlova jich zaměstnala nebo jinak podpořila celkem 25. Nejstarší česká škola také zorganizovala kurzy češtiny a kurzy českých reálií pro ukrajinské děti a studenty, kterých se zúčastnilo 438 z nich.

Vysoká škola ekonomická pak studentům z Ukrajiny v minulém roce odpustila poplatky za přijímací řízení. Škola navíc uspořádala finanční sbírku, jejímž účelem bylo uhradit ubytovací a základní životní náklady studentů a akademiků z Ukrajiny.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

České univerzity jsou hrdé, když vyhodí spoustu studentů, míní odborník

Skoro 60 procent českých vysokoškoláků nedokončí bakalářské studium. Často končí už v prvním ročníku. Důvodů je více. Patří mezi ně příliš mnoho teorie bez spojení z praxí i chybějící motivace. Podle odborníků většina univerzit vysokou neúspěšnost svých studentů neřeší. Na problém upozornil server Seznam Zprávy. Z údajů ministerstva školství vyplývá, že přes 58 procent bakalářských studentů, kteří začali […]

číst více

Konec bakalářek v Česku? Některé fakulty je zrušily

Už více než rok jsou aplikace Chat GPT a Open AI přístupné širší veřejnosti. Za tu dobu stihly zásadním způsobem proměnit české školství. Na některých fakultách kvůli těmto aplikacím zrušily bakalářské práce. Jinde jejich používání tolerují, studenti ale umělou inteligenci musí uvést jako zdroj. Studenti Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého od letošního zimního […]

číst více

Vysokoškoláci by v budoucnu mohli získávat univerzální evropský titul

Studenti vysokých škol v zemích Evropské unie (EU) by v budoucnu mohli získávat titul, který by uznávalo všech 27 členských států. Návrh představila Evropská komise. Záměrem je lépe propojit evropské vysoké školství a zlepšit konkurenceschopnost absolventů. „Plánem na existenci evropského titulu reagujeme na potřeby našich studentů, univerzit a jejich zaměstnanců i budoucích zaměstnavatelů dnešních studentů – a […]

číst více