Ministr školství odvolal ředitele Cermatu kvůli chybám v maturitách

11. 6. 2012 | Aktuality

Mnoho studentů i učitelů si stěžovalo na nejrůznější chyby a nejasnosti, které provázely letošní státní maturity. Ministr školství Fiala kvůli těmto pochybením v pátek 8. 6. odvolal ředitele Centra pro přípravu maturit (Cermat) Pavla Zeleného. Zastoupí ho dosavadní výkonný ředitel Jiří Zíka.

„V případě, že státní maturity stojí ročně více než 200 milionů korun, je třeba, aby se tento proces těšil důvěře veřejnosti a aby probíhal bez pochybení,“ řekl ministr školství. Na letošní státní maturity přitom podalo stížnost velké množství studentů, kteří nerozuměli hodnocení a nepovažovali ho za objektivní. Nejvíce stížností se týkalo opravování slohových prací. Cermat řešil také problémy s testy z matematiky, které byly příliš náročné a jejich hodnocení se údajně muselo dodatečně zmírňovat.

Ředitel Cermatu Zelený nedávno v rozhovoru o možnosti chybného hodnocení písemných prací uvedl: „K chybě hodnocení může dojít i přes všechna kontrolní opatření. Nápravu v takovém případě zjedná přezkum výsledku, o který žák požádá místně příslušný krajský úřad. Nicméně v drtivé většině takovýchto případů je pes zakopán jinde.“ Dále Zelený uvádí, že nulu za slohovou práci dostanou nejčastěji ti studenti, jejichž práce byla fakticky výborná, ale nesplnila zadání, ať už z hlediska obsahu nebo formy.

Ministr školství Fiala nyní plánuje sestavit skupinu odborníků a posoudit letošní maturity po obsahové stránce. Současně se chystá provést procesní a finanční audit posuzující procesy uvnitř Cermatu.

Zdroj: webové stránky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, www.novamaturita.cz, zpravodajství Českého rozhlasu