Mezinárodní festival vysokých divadelních škol začal včera v Brně

31. 3. 2004 | Aktuality

Včera 30. 3. 2004 začal 14. ročník Mezinárodního festivalu vysokých divadelních škol Setkání/Encounter 2004. Hlavním pořadatelem je Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění, dále festival podporují Centrum experimentálního divadla, divadlo Polárka, Divadlo Bolka Polívky a Statutární město Brno. Letošního festivalu se účastní 15 domácích a zahraničních škol

Včera 30. 3. 2004 začal 14. ročník Mezinárodního festivalu vysokých divadelních škol Setkání/Encounter 2004. Hlavním pořadatelem je Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění, dále festival podporují Centrum experimentálního divadla, divadlo Polárka, Divadlo Bolka Polívky a Statutární město Brno.

Letošního festivalu se účastní 15 domácích a zahraničních škol, např. z Řecka, Izraele, Rumunska, Kosova, Finska, německého Essenu či z bratislavské VŠMU.

Právě posledně jmenovaní studenti dnes strhli publikum k dlouhotrvajícímu potlesku, jež odměnil skvělé herecké výkony M. Geišberga, J. Koleníka, J. Kupráka a E. Spaskové ve hře Osiřelý západ od Martina McDonagha. Brněnští milovníci divadla tuto hru možná znají, neboť ji pro Mahenovo divadlo nastudoval Ľ. Vajdička. Účastníci festivalu měli možnost porovnat, jak se s Osiřelým západem vyrovnává mladší generace zastoupená režisérem M. Vajdičkou.

Zítra se můžeme mimo jiné těšit na studenty Fakulty of Arts z kosovské Prištiny ve hře Zany Hoxha-Krasniqi Babai, dále na Belgičany, kteří přijeli s hrou Také my pony´s od N. Vanheule nebo na studenty tel avivské univerzity v Forcedlanding od Salmana Natora.

V pátek 2. 4. 2004 uvidíme studenty pražské DAMU, Vídeňáky z Univerzity for Music and Performing Arts a brněnské studenty JAMU.

Festival trvá do soboty 3. 4. 2004, kdy budou předány ceny Marta, o jejichž udělení rozhoduje pětičlenná mezinárodní porota. Ceny nemají určovat pořadí, ale spíše vyzdvihnout inspirativní, objevné umělecké činy mladých divadelníků.

Kompletní program najdete v předchozím článku o Encounteru na našich stránkách nebo na www.jamu.cz/setkani/. Informační centrum festivalu sídlí v budově Divadelní fakulty JAMU v Mozartově ulici 1.