Levnější jízdné zaplatí i Ministerstvo školství. Nepřípustné, bouří se studenti

Plánovaná sleva na jízdném vyvolala vlnu kritiky jak od školských institucí, tak od samotných studentů, kterých by se snížení ceny vlakových a autobusových jízdenek o 75 procent mělo přímo týkat. Kritici poukazují zejména na to, že peníze půjdou na úkor provozu škol a budou chybět i v podpoře rozvoje vědecké činnosti. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) toto nepřipouští. V prohlášení uvádí, že peníze na slevu získá z nedočerpaných prostředků.

„Téměř 300 milionů půjde z nedočerpaných prostředků na mezinárodní spolupráci ve vědě a výzkumu. Zbývajících 100 milionů korun pak půjde na vrub investičnímu programu pro vysoké školy, kde i přes prodloužení termínu realizace v letošním roce opět nedojde k dočerpání plánované alokace ze strany vysokých škol,“ uvedlo v prohlášení MŠMT s tím, že zlevnění jízdného se nijak nepromítne do peněz pro školy a učitele.

Další peníze pak vláda plánuje získat od ostatních ministerstev a státních úřadů. Celková částka od MŠMT, tedy 400 milionů, patří mezi ty nejvyšší, více už půjde jen z Ministerstva práce a sociálních věcí. A právě to nejvíce vadí studentům.

„V programovém prohlášení vlády uvádíte, že resort školství je pro vládu prioritou. Skutečnost, že si vláda pro druhé největší škrty vybrala právě resort, který za kvalitní školství a budoucnost naší země zodpovídá, v nás žácích, studentech a budoucích učitelích vyvolává v tomto ohledu významné pochybnosti,“ píší v otevřeném dopise studenti pedagogických fakult sdružení v iniciativě Otevřeno a žáci a studenti středních škol v zastoupení Českou středoškolskou unií. Argument, že se jedná o peníze z nedočerpaných prostředků považují za nepřipustný.

Pod petici Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním!, kterou založili autoři dop

Sleva na jízdném by stát měla letos celkem vyjít na více než tři miliardy korun. V budoucnu by pak měla být dotována částkou necelých šesti miliard ročně.

nie uspořádat protest před Úřadem vlády. Momentálně se ho chystá zúčastnit téměř 2000 lidí.

Sleva na jízdném by stát měla letos celkem vyjít na více než tři miliardy korun. V budoucnu by pak měla být dotována částkou necelých šesti miliard ročně.

 


schroderova@vysokeskoly.cz

Další články k tématu

Zlevněné studentské jízdné začne platit od září

Zlevněné studentské jízdné začne platit od září

Od 1. září budou moci všichni studenti začít uplatňovat slevu 75 procent na jízdu vlaky a linkovými autobusy. Vysokoškoláci ve věku od 18 do 26 let se pro získání slevy budou muset prokazovat platným ISICem či jiným studentským dokladem. Sleva bude platit pouze po České republice a nebude se vztahovat na městskou hromadnou dopravu.   …

číst více
Zkrátíme standardní dobu studia, rozhodla vláda

Zkrátíme standardní dobu studia, rozhodla vláda

Vláda na všeuniverzitním sjezdu v Plzni v neděli hlasovala o návrhu zákona na zkrácení standartní doby studia. Návrh byl prostou většinou přijat, a tak bude nově studium na bakalářském stupni třísemestrální, magistři pak budou mít hotovo už po pouhém semestru. Podnětem k návrhu byl průzkum ministerstva školství, na základě něhož bylo zjištěno, že i takzvaní „rychlostudenti“ vykonávají …

číst více