Jakou univerzitu si vybrat na Slovensku?

5. 1. 2008 | Studium v zahraničí

Mezi Českou a Slovenskou republikou stále platí vzájemná dohoda o uznávání vysokoškolských titulů a neplacení školného. Pokud vás studium na Slovensku láká, možná vám při rozhodování pomůže hodnocení slovenských vysokých škol skupiny ARRA, které vám dnes nabízíme.

Žebříček za rok 2007 ještě není hotový, ale k dispozici jsou výsledky z roku 2006, z nichž také vychází tento článek. V hodnocení se projevila nejen spokojenost studentů a akademických pracovníků s jejich fakultou, ale i počet publikací, citací těchto publikací v jiných médiích, počet zájemců o studium a studentů doktorandského programu a granty.

V rámci skupiny „AGRO“ dopadla nejlépe Univerzita veterinárního lékařství s 81,1 body z možných 100. Na druhém místě se umístila Fakulta biotechnologií a potravinářství ze Slovenské polnohospodářské univerzity, třetí byla Lesnická fakulta z Technické univerzity Zvoleň.

Ve skupině „HUM“ se nejlépe umístila Filozofická fakulta Univerzity Komenského (51 bodů ze 100). Druhá byla Fakulta humanitních a přírodních věd Prešovské univerzity. Na třetím místě se umístila Teologická univerzita Trnavské univerzity.

Ze skupiny škol zabývajících se lékařstvím vyšla s nejvyšším počtem bodů (69,2) Jesseniova lékařská fakulta Univerzity Komenského. Tatáž univerzita se může pyšnit i druhým místem díky svojí Farmaceutické fakultě. Třetí se umístila Fakulta zdravotnictví a sociální práce Trnavské univerzity.

Z přírodovědně orientovaných fakult byla nejlépe hodnocena Fakulta metafyziky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (80,5 bodů). Druhá byla Přírodovědecká fakulta stejné univerzity. Třetí se umístila Přírodovědecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika.

V rámci skupiny „SPOL“ získala první místo Fakulta mezinárodních vztahů Ekonomické univerzity (58,8 bodů). Druhá byla Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Komenského, třetí potom Pedagogická fakulta Trnavské univerzity.

Nejlepší technicky změřenou fakultou se stala Fakulta chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity (84,1 bodů). Tatáž univerzita obsadila i druhé místo se svojí Fakultou elektrotechniky. Třetí se umístila Strojírenská fakulta Žilinské univerzity.

Mimo svůj domov studuje asi 60% dotazovaných studentů, 43% bydlí na kolejích, 17% na privátech. Jenom 17% studentů si samostatně nevydělává. Průměrný student vyjde měsíčně s méně než 5 000 korunami, jen asi 10% studujících má k dispozici částku převyšující 10 tisíc korun.

Kompletní zprávu najdete zde na.