Jak zaplatit studium v zahraničí

3. 4. 2019 | Studium v zahraničí

606217-PN86RQ-326

Zkušenosti ze studia v zahraničí jsou k nezaplacení. Samotný pobyt vás však bude něco stát. Proto nabízíme pár tipů, jak si zajistit potřebné finance i jak na studijních pobytech mimo Českou republiku ušetřit.

Zejména v Evropě je řada vysokých škol, na kterých je možné studovat zcela zdarma. Obecně se například školné neplatí v Dánsku nebo Švédsku. V Británii se naopak zpravidla školné platí. Studenti ho financují půjčkou, kterou pro účely studia lze získat za výhodných podmínek.

Řadu výhod pak nabízí programy Erasmus+ nebo CEEPUS, které fungují na základě meziuniverzitních dohod a poskytují studentům stipendium. I tak je ale potřeba dobře vybrat místo studia. Marie Kvasnicová, studentka 3. lékařské fakulty UK, která strávila rok v rámci programu Erasmus+ na mnichovské Ludwig-Maximilians-Universität, upozorňuje, že finanční náročnost studia se liší nejen zemi od země, ale i město od města. „S penězi to bylo obzvlášť v Mnichově těžší. Je to jedno z nejdražších měst v Německu. Stipendium ale člověk dostane stejné, jako kdyby jel do jiných spolkových zemí a do menších měst, které jsou výrazně levnější,“ uvedla pro fórum cuni.cz.

Pokud vás zaujme škola, kterou ani jeden z výše uvedených programů nenabízí, zkuste si i přesto studium domluvit a zažádat si o stipendium jako tzv. freemover. K tomu je jen potřeba, aby vám výjezd schválila vaše fakulta. Bude však pouze na vás, zařídit si vše kolem studia a pobytu.

Další možností je požádat o stipendium u některé z českých nadací. Zkuste třeba Fulbrightovo stipendium pro studium na Amerických univerzitách, Nadaci Zdeňka Bakaly nebo The Kellner Family Foundation. Připravte se ale na to, že konkurence bude veliká.

Korunka ke korunce

Samotné stipendium nicméně často pokrývá pouze nejzákladnější potřeby jako je ubytovaní či strava, proto je dobré šetřit, kde se dá. Například nezapomínejte využívat svou ISIC kartu, potvrzení o studiu nebo další studentské průkazky, které bude možné si v zahraničí vyřídit.

Pozor také na poplatky za výběry z bankomatů v zahraničí a na nevýhodné kurzy. Vždy si dopředu zjistěte, jaké má vaše banka podmínky. Totéž platí o mobilních operátorech. Často je výhodnější koupit si lokální předplacenou kartu.

Pokud zrovna vaše univerzita nebude nabízet koleje zdarma, najděte si spolubydlící a ušetříte za náklady za bydlení. Jestliže sami neobjevíte žádný odpovídající inzerát, napište si svůj vlastní na školní vývěsku.  Ubytování hledejte v blízkosti univerzity, ušetříte zároveň i za případné dojíždění do školy. A nakonec kromě úspor získáte s velkou pravděpodobností také nové přátele.

Se spolubydlícími se pak můžete střídat ve víkendovém vaření. V řadě cizích zemí je stravování v restauracích poměrně drahé, proto se vyplatí vařit doma. „I z člověka, který normálně nevaří, se stane mistr kuchař, jakmile uvidí ceny v restauracích,“ uvedla Anna, účastnice Erasmus+ pobytu ve Velké Británii, pro server mladiinfo.cz.

Další možností, jak si přilepšit, je brigáda. S jejím hledáním je lepší počkat, až budete přímo na místě. Druh práce závisí hodně na vašich jazykových dovednostech. Nebojte se však zeptat spolužáků, na studijním oddělení nebo u místní pracovní agentury. Samozřejmě vybírejte s ohledem na vaše časové možnosti. Přeci jen by zahraniční studijní pobyt měl být primárně o studiu.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroje: studentmag.cz, mladiinfo.cz, snizujeme.cz, cuni.cz.

Další články k tématu

Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

Studenti mají stále zájem vyjet studovat do zahraničí přes program Erasmus, koronavirové pandemii navzdory. Své cesty plánované na nadcházející semestr zrušila jen desetina z nich. Tři čtvrtiny naopak chtějí vyjet v řádné termínu a ostatní uvažují o pozdější cestě. „Většina českých studentů výjezdy neruší, protože až 75 procent studentů nadále počítá s tím, že do zahraničí vyjede. …

číst více
Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Pandemie koronaviru měla v uplynulém roce zásadní dopad na cestování. Omezení se dotkla i studentů, kteří chtěli vyjet studovat do zahraničí. Oproti původnímu počtu přihlášených v zimním semestru na domluvený pobyt v rámci programu Erasmus vyjela jen polovina vysokoškoláků. Třetina z přihlášených pobyt zrušila a zbytek studentů odjezd odsunul na pozdější dobu. Stejně tak došlo k poklesu počtu zahraničních studentů …

číst více