Firmy se přetahují o absolventy univerzit, volných míst je přebytek

13. 11. 2019 | Aktuality

Headhunters interviewing female job candidateLetošní podzim přeje čerstvým absolventům vysokých škol. Oproti předchozím rokům mají totiž mnohem větší šanci rychle nalézt vhodné zaměstnání. Jedním z důvodů je fakt, že se firmy momentálně o vzdělané pracovníky doslova přetahují.

Podle údajů Úřadu práce byl na konci srpna počet lidí bez práce nejnižší od roku 1996. Nabídka navíc výrazně přesahuje poptávku. Zaměstnavatelé hledají o téměř 150 tisíc více lidí, než jich je aktuálně bez zaměstnání.

Stále větší zájem mají pak o české absolventy. Na jejich hledání se firmy zaměřují zejména v září. „Řada čerstvých absolventů letos – podobně jako loni – ponechala nástup do práce až na září, aby si užila prázdniny. Z důvodu napjaté situace na trhu práce totiž jako loni příliš neměli kam pospíchat, neboť pravděpodobnost, že seženou práci je obecně velmi vysoká, takže se neobávají, že by je někdo předběhl a oni zůstali delší dobu bez zaměstnání,“ popsal situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Celková zaměstnanost nových absolventů proto aktuálně přesahuje 90 procent. „Důvodem je výjimečně dobrá situace na trhu práce. Zaměstnavatelé se o mladé absolventy musí mnohdy doslova přetahovat,“ objasnil Kovanda.

Česká republika v tomto směru předstihla celou Evropskou unii a má nejvyšší zaměstnanost čerstvých absolventů. Důvod je prostý. Stále více firem upřednostňuje možnost si nového pracovníka vyškolit, aby se stal ideálním zaměstnancem. Firmy preferují mladé lidi s nadšením k práci, kteří hýří nápady. Díky tomu si dnešní absolventi mohou z pracovních nabídek vybírat.

Zdroj:

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

https://faei.cz/pretahovana-o-absolventy-firmy-ubraly-ze-svych-naroku-a-nabizeji-nejen-vyssi-mzdu/

Další články k tématu

Čeští absolventi mají nejnižší míru nezaměstnanosti v EU

Čeští absolventi mají nejnižší míru nezaměstnanosti v EU

Čeští vysokoškoláci nemusí mít strach o svou budoucnost. Zaměstnanost absolventů totiž loni dosáhla téměř 92 procent. Češi se díky tomuto číslu vyšplhali na první příčku v rámci zemí Evropské unie. Vůbec nejvyšší míru zaměstnanosti – necelých 98 procent – mají absolventi vysokých škol a vyšších odborných škol z řad mužů. Čísla u žen jsou o něco …

číst více
Víme, ve kterých firmách chtějí čeští vysokoškoláci pracovat

Víme, ve kterých firmách chtějí čeští vysokoškoláci pracovat

  Průzkum TOP Zaměstnavatelé 2019 letos opět zjišťoval, ve kterých firmách by studenti po dokončení studia chtěli nejvíce pracovat. Anketě stejně jako loni dominovaly největší české firmy. Výsledky mimo jiné ukázaly, jaký nástupní plat studenti od zaměstnavatelů očekávají. Do ankety se tentokrát zapojilo téměř 12 tisíc vysokoškoláků a jejich preference se příliš nelišily od těch …

číst více
Největší veletrh práce na Moravě startuje už 20. listopadu v Brně.

Největší veletrh práce na Moravě startuje už 20. listopadu v Brně.

Studenti a absolventi VŠ získají pracovní příležitosti od více než 130 zaměstnavatelů Brno, 13. listopadu 2019 Největší brněnské vysoké školy se spojily a již 13. rokem pořádají Veletrh pracovních příležitostí pro studenty a absolventy VŠ JobChallenge. Ten se uskuteční 20. listopadu od 9:00 na brněnském výstavišti. Rekordních 132 českých a mezinárodních společností nabídne studentům stáže, …

číst více