Fámy kolem maturity: co platí a co ne?

Maturita se blíží a vy si stále nepamatujete všechno, co byste chtěli? Vymýšlíte, jak co nejlépe obalamutit maturitní komisi? Pak byste se měli mít na pozoru. Některé „babské“ rady totiž mívají zcela opačný efekt. Na co dát pozor?

 

Originalita

U slohových prací z jazyků se mimo jiné hodnotí i originalita. Nesnažte se ji však do své písemky „procpat“ za každou cenu. Práce totiž nehodnotí váš učitel, ale zaměstnanci organizátora maturit, Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT). Ti vás neznají tak dobře a mohou si snahu o jedinečnost vyložit jako stylistickou chybu. Lepší proto je držet se zadání a nepouštět se do až moc extravagantní improvizace, která by vás mohla připravit o cenné body.

Oblečení

Maturitní zkouška vyžaduje vkusné a elegantní oblečení. Pokud se však maturantky domnívají, že hluboký výstřih nebo minisukně jim zaručí úspěch, pak se hluboce mýlí. Testy se totiž také opravují centrálně v CERMATu. Učitel, který je zadává, výsledky nijak neovlivní. Ústní zkoušení zase hodnotí několikačlenná komise a můžete si být jistí, že v ní budou zastoupeni jak muži, tak ženy. A dámské osazenstvo vyzývavé oblečení určitě neosloví.

Emoce

Maturita je samozřejmě psychicky náročná. Během krátké doby vlastně musíte odprezentovat celé čtyři roky studia na střední škole. U zkoušky vám ale rozhodně nepomůže, když dáte najevo svou slabost nebo dokonce budete předstírat zhroucení. Pokud si myslíte, že se vás komisi zželí, jste na velkém omylu. Ne nadarmo se maturitě říká zkouška z dospělosti. Musíte u ní dokázat, že jste skutečně připraveni na život plný překážek. A dospělého člověka přece nějaká zkouška nerozhodí!

Čísla otázek

Určitě už znáte nazpaměť celý seznam otázek k ústní části zkoušky a doufáte, že když si vytáhnete špatné číslo a rychle ho vrátíte zpátky do sáčku, komise vás nechá losovat znova. Na tomto místě bychom vás rádi upozornili na dva problémy. Prvním je, že otázky jsou u maturity očíslovány jinak, než na seznamu, který vám dal váš vyučující. Dopředu tedy nemůžete vědět, které číslo otázky ukrývá téma, o němž byste chtěli u maturity mluvit. Druhým problémem je samotné švindlování. Za takový podvod vás totiž mohou od zkoušky rovnou vyhodit.

Úplatky

Bývá zvykem, že každý student k ústní části maturity přinese komisi něco dobrého na zub. Maminky maturantů pečou koláče a štrúdly v domnění, že sladký úplatek alespoň částečně přispěje k lepší známce. Víte ale, jak to chodí ve skutečnosti? U stolku s občerstvením se většinou sejdou ti učitelé, kteří u maturity vůbec nezkouší, a na komisi toho v tom shonu mnoho nezbude. Nedělejte si tak od buchet příliš velké naděje a spoléhejte raději na vlastní znalosti.

Taháky a napovídání

Abychom ale nebyli pouze negativní, sluší se říct, že trocha nečestnosti ještě nikoho nezabila. Stejně tak tomu je i u maturity. Obzvlášť během ústní zkoušky vás na potítku nikdo bedlivě kontrolovat nebude, a tak malý tahák určitě zvládnete použít. Vašim učitelům taky záleží na tom, abyste u maturit obstáli. A

 

nedivte, když vás přijdou na potítko podpořit. Pravděpodobně vám i nenápadně napoví. Během samotné zkoušky zkoušejícího vnímejte. Otázkami se vás totiž určitě bude snažit navést ke správné odpovědi. A když budete mít opačný pocit, nenechte se znejistit. O život přeci nejde.

Autorka: Nikola Staňková

 

 

 

 

 

 

Jana.Kutarnova@lmc.eu

Další články k tématu

Ze života maturantů: Svaťák ve 20 gifech

Ze života maturantů: Svaťák ve 20 gifech

1. Učení musí předcházet důkladná příprava 2. Bojový plán je ready, teď už zbývá jen trochu poklidit 3. Fakt, jenom tak zběžně… 4. Už  jenom se hodit do klidu u nějakýho seriálu. Jedna epizoda vás nezabije… 5. No znáte to… 6. Takže je půlka svaťáku pryč, ale vy to nevzdáváte! 7. Konečně usedáte k otázkám a zjišťujete, …

číst více
S time managementem vám pomůže mistr socialistických seriálů

S time managementem vám pomůže mistr socialistických seriálů

Na školách ve Velké Británii se nedávno rozhodli zrušit klasické ručičkové hodiny. Studenti z nich prý neumí vyčíst čas. Nově je tak nahradí hodiny digitální, se kterými studenti pracovat umí, jelikož tráví spoustu času na počítačích a chytrých telefonech. Pokud neumíte hodiny, mistr time managementu z vás nikdy nebude, takže první krok k efektivnímu rozvržení času zní…   …

číst více
Užitečné weby pro maturanty

Užitečné weby pro maturanty

Už za několik dní čeká studenty středních škol společná didaktická část státních maturit a následně profilová část, tedy ústní zkoušky. Času na přípravu už mnoho nezbývá, proto je důležité mít rychle po ruce ty nejlepší zdroje. Přinášíme vám přehled webových stránek, kde najdete veškeré informace nutné k přípravě i úspěšnému absolvování maturit.   Didaktické testy Didaktický …

číst více