FamuFest letos Beztíže

23. 11. 2011 | Aktuality

Letošní festival FamuFest, pořádaný Filmovou a televizní akademií múzických umění, se bude konat od 25. do 27. listopadu na Nové scéně Národního divadla v Praze. Ta se promění ve vesmírnou loď, na které se budou setkávat studenti, filmaři, odborníci i diváci.

V posledních letech měl festival podobu soutěže. Tento koncept se ovšem v tomto roce změní. „Jsme přesvědčeni, že princip soutěže není jedinou hybnou silou, která filmový materiál pohání vesmírem. Naše loď letí na Beztíži – to je stav, kdy člověka opouští tíže stereotypů, stav, kdy se loď sama pohání pouhou svou radostí z letu,“ říká kreativní ředitel FamuFestu Robin Kvapil.

Na FamuFestu Beztíže diváci budou moci zhlédnout 101 filmů ze všech kateder. Promítat se bude od pátečního rána do nedělního večera. Denní vstupné činí 100 korun.

Po promítnutí filmů budou probíhat diskuze s tzv. arbitry. Úlohou arbitra nebude rozhodovat, ale reflektovat zhlédnuté filmy, zaujmout k nim postoj a konfrontovat ho s přítomnými tvůrci. Diskuze se samozejmě budou moct zúčastnit i diváci. Arbitry budou významné osobnosti z oblasti filmu a kultury obecně. Kromě jiných účast přislíbili například režiséři Robert Sedláček, Julius Ševčík, výtvarník Jaromír 99, skladatel a hudebník Jan P. Muchow, šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery, skladatel a malíř Vladimír Franz či herečka Petra Špalková.

Kromě filmů budou mít diváci možnost navštívit nějakou z mnoha doprovodných akcí. Dva dny před začátkem festivalu proběhne v kině Bio Oko samostatná akce jedné z kateder, Centra audiovizuálních studií. Během večera s názvem „Zažít něco nepopsatelného se stává jen málokdy“ bude prezentována vybraná část projektů z minulého školního roku.

galeriích GAMU, Krásné ztráty či Velryba budou moci diváci navštívit fotografické výstavy studentů a studentek Katedry fotografie. Na Nové scéně budou probíhat i přednášky zajímavých osobností z oblasti filmu, filmové technologie a médií. Součástí doprovodného programu festivalu budou jako každý rok koncerty – vystoupí např. berlínští Candie Hank, Fuckead (Rakousko), Dj Fett (Německo) a další hudební interpreti z Čech i zahraničí.

Zdroj: tisková zpráva