Erasmus Mundus prozatím bez českých univerzit

30. 9. 2004 | Aktuality

Evropská komise vybrala prvních 82 univerzit ze 17 zemí EU, které dostanou peníze z výměnného studentského programu Erasmus Mundus. Žádná česká univerzita se mezi nimi neobjevila.

EU pomáhá již několik let financovat pobyty studentů ze všech koutů světa na některé z evropských univerzit. Pro léta 2004 až 2008 vyčlenila Evropská komise na Erasmus Mundus 230 milionů eur.

V rámci programu Erasmus Mundus bude od podzimu moci dostat stipendium 140 studentů a 42 akademiků, kteří si vybírají až z 19 různých kurzů. Studovat mohou v oborech jako právo, ekonomie, sociologie, matematika či životní prostředí.

Co se zastoupení jednotlivých zemí v programu týče, nejlépe jsou na tom německé univerzity, kterých bylo vybráno 13, následují Francie, Itálie a Velká Británie. Mezi vybranými univerzitami se objevila i zemědělská univerzita ze slovenské Nitry.

Program Erasmus byl zahájen v roce 1987 jako součást vzdělávacího programu EU Socrates. Do zahraničí se díky němu vydalo již milion studentů.

Zdroj: čtk