Díky nové reformě přibude 17 tisíc vysokoškoláků

5. 12. 2004 | Aktuality

Vláda schválila reformu vysokých škol, podle které dostanou univerzity během následujících čtyř let navíc jedenáct miliard korun. Budou tak moci příští rok přijmout o 17 tisíc studentů více než letos.

Celkově teď školy budou mít asi 77 tisíc míst pro nové studenty, počítá se ale s tím, že většina skončí po tříletém bakalářském studiu. Magisterské a doktorské programy už budou přístupné jen pro ty nejlepší.

Rozšířením bakalářských programů by měl narůst i počet vysokoškoláků, kteří své studium úspěšně dokončí. Je ale třeba současná pětiletá studia nejen rozdělit na dvě části, ale upravit jejich program tak, aby po prvních třech letech studenti získali především znalosti důležité pro praxi.

Další změna se týká financování ubytování a stravování studentů. Vláda již nebude dotovat menzy a lůžka na kolejích, příspěvky na bydlení bude od října příštího roku dostávat každý student. Prozatím to bude asi 600 korun měsíčně.

Zdroj: MF DNES