Delší pracovní víza by mohla do Británie přilákat více studentů

17. 6. 2022 | Studium v zahraničí

vízum do velké británie

Zahraniční studenti mohou aktuálně ve Velké Británii studovat dva roky po dokončení studia. Nedávný průzkum však ukázal, že delší pracovní víza by do země přilákala více zahraničních studentů. Po změně nyní volají i britské školy.

Pracovní víza na dva roky zavedla Británie po nátlaku univerzit teprve loni v červenci. Rektoři tamních škol ale chtějí, aby se vláda k tématu znovu vrátila a přezkoumala, zda dvouleté vízum nepředstavuje „bariéru při zaměstnávání mezinárodních absolventů“.

Pokud by Británie tuto změnu zavedla, přiblížilo by ji to k Austrálii, která zahraničním studentům nabízí po ukončení studia pracovní vízum až na dobu čtyř let. Přesná délka víza závisí na oboru a úrovni vzdělání. V roce 2018 se Austrálii možná právě díky tomu podařilo předstihnout Velkou Británii a obsadit druhé místo v žebříčku nejoblíbenějších zemí mezinárodních studentů hned po USA.

Průzkum, kterého se zúčastnilo 100 tisíc mezinárodních studentů, ukázal, že délka víza hraje při rozhodování o studiu velkou roli. Dvě třetiny dotázaných uvedly, že by zvážily studium v Británii, pokud by pracovní vízum přidělené po konci studia bylo vydáno na delší dobu než dva roky. Méně než pětina studentů by však v zemi chtěla zůstat déle než tři roky.

Dvouletá víza měla za cíl omezit migraci. Podle vysokých škol ale mají negativní dopad na přijímání zahraničních studentů. Jejich přítomnost přitom finančně prospívá nejenom univerzitám, ale i britské ekonomice. Zahraniční studenti v Británii ročně utratí přibližně 26 miliard liber.

Zdroj: The Guardian

Další články k tématu