ČT: Topolánek pro školné, Paroubek proti

28. 5. 2006 | Aktuality

Necelý týden před parlamentními volbami se v Otázkách Václava Moravce veřejnoprávní České televize střetli předsedové dvou nejsilnějších stran – a mluvili také o českém školství. Lídr opoziční ODS Mirek Topolánek v něm zopakoval návrh své strany o zavedení jisté formy spoluúčasti financováni vysokoškolského studia, premiér Jiří Paroubek jakoukoliv formu školného odmítá.

Návrh ODS počítá se zavedením příspěvku na studium, na který by ale studenti získali výhodnou půjčku, a tu spláceli až po absolvování vysoké školy. I to jenom v případě, že by si našli zaměstnání a jejich plat by dosáhl alespoň průměrné mzdy. Podle Topolánka by to umožnilo získat vysokoškolské vzdělání i mladým lidem z chudších rodin, protože z této půjčky by mohli hradit i současné náklady na koleje, skripta a dopravu. Sociálně slabší rodiny si totiž podle Topolánka jednoduše nemohou dovolit platit koleje nebo knihy. „Současný systém je asociální,“ prohlásil.

Výše školného by se podle některých úvah v ODS mohla pohybovat kolem 10 tisíc korun za jeden semestr.