Čím více děti ve škole mluví, tím lepší jsou jejich znalosti

15. 8. 2019 | Aktuality

děti a mluveníVýzkumníci z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity zjišťovali pravdivost tvrzení, že k získání znalostí dětem pomáhá o probírané látce hovořit.

Do výzkumu se zapojilo přes 600 žáků devátých ročníků základních škol. Výzkumníci měřili délky jednotlivých promluv žáků a také to, jak často mladí studenti vznášejí své argumenty. Pomáhala jim s tím speciální mobilní aplikace EduCoM, která výzkumníkům umožňovala snadno sbírat větší množství dat.

Ze závěrů výzkumu vyplývá, že více se naučí ti žáci, kteří navštěvují třídy, kde se více mluví a diskutuje. Je ovšem důležité, aby byl žák v hovoru sám aktivní a aby pouze pasivně nepřihlížel probíhající diskuzi.

Podle Ondřeje Andryse, ústředního školního inspektora, je proto zásadní kombinovat rozdílné metody výuky a snažit se studenty více zapojit a přimět je k aktivitě.

“Učitelé, kteří dokážou své žáky dovést k tomu, aby o probírané látce diskutovali, pozitivně ovlivňují jejich učení,“ uvedla vedoucí výzkumného týmu z Masarykovy univerzity Klára Šeďová.

Zdroj: muni.cz

Další články k tématu

Masarykova univerzita bude zkoumat, jak souvisí životní styl a prostředí s nemocemi

Masarykova univerzita bude zkoumat, jak souvisí životní styl a prostředí s nemocemi

Centrum RECETOX, součást Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, se v budoucnu promění ve špičkové evropské výzkumné centrum. Zkoumat bude faktory ovlivňující zdraví i to, proč naše společnost stárne. “Za dlouhodobě rostoucím výskytem chronických onemocnění je třeba hledat kombinaci genetických a environmentálních faktorů zahrnujících sociální prostředí, životní styl jedince, výživu, pití alkoholu nebo kouření, jeho fyzickou aktivitu, …

číst více
Obléknout se do barev Masarykovy univerzity můžete nově i v Telči

Obléknout se do barev Masarykovy univerzity můžete nově i v Telči

Nejenom v Brně nyní najdete obchod nabízející trička, mikiny a další merch Masarykovy univerzity. K původnímu obchodu sídlícímu v útrobách brněnského kina Scala nyní přibyl další ve 100 kilometrů vzdálené Telči. „Spuštěním Munishopu v Telči reagujeme především na poptávku našich návštěvníků. Jde ale i o prezentaci univerzitní značky v místě, které patří v letních měsících …

číst více
Masarykova univerzita v Antarktidě? Výstava 100 příběhů odhaluje zajímavosti školy

Masarykova univerzita v Antarktidě? Výstava 100 příběhů odhaluje zajímavosti školy

Výstava 100 příběhů Masarykovy univerzity, kterou škola pořádá v rámci oslav 100 let od svého založení, se nově přesunula do Univerzitního centra v Telči. Shlédnout ji můžete zdarma každý den až do konce září. V panelové expozici s vám naskytne pohled napříč roky brněnské univerzity. Narazíte tu na příběhy významných osobností, studentů i absolventů či projektů spojených s …

číst více