Čeští studenti protestují proti zatýkání v Bělorusku

26. 3. 2006 | Aktuality

Studentská komora Rady vysokých škol důrazně protestuje proti zatýkání běloruských studentů, kteří volají po svobodě a demokracii. Reaguje tak na zprávy o potlačování opozičních protestů po nesvobodných volbách, které v této zemi proběhly minulý víkend.

V komuniké, které komora přijala, navrhla vytvořit studijní místa na českých univerzitách pro ty běloruské studenty, kteří z politických důvodů nebudou moct dostudovat. České školství by tak mohlo dát jasně najevo, jak se k celé situaci staví. „Zatýkání a postih studentů, kteří pouze vyjadřují svůj názor, je nepřijatelné a je důkazem toho, že nynější běloruský režim nerespektuje základní lidská práva,“ prohlásila předsedkyně Studentské komory Klára Poláčková. V komuniké se navíc píše, že zatčení studenti jsou nezřídka zranění a úřady k tim nechtějí pustit lékaře.

Mezi zatčenými studenty je i Taciana Khoma, členka výkonného výboru Evropského sdružení národních studentských organizací (ESIB). Ta byla úřady pronásledována i v minulosti a dokonce vyloučena ze své školy.

Na podporu běloruské opozice se v Praze už 19. března konala demonstrace asi stovky mladých lidí. Ti mávali bílými zástavami s červeným pruhem, které se stali symbolem opozičních protestů v Minsku.