Čeští absolventi mají nejnižší míru nezaměstnanosti v EU

4. 10. 2019 | Aktuality

Cheerful business lady working on laptop in officeČeští vysokoškoláci nemusí mít strach o svou budoucnost. Zaměstnanost absolventů totiž loni dosáhla téměř 92 procent. Češi se díky tomuto číslu vyšplhali na první příčku v rámci zemí Evropské unie.

Vůbec nejvyšší míru zaměstnanosti – necelých 98 procent – mají absolventi vysokých škol a vyšších odborných škol z řad mužů. Čísla u žen jsou o něco nižší, s 87 procenty jsou však stále nad průměrem EU.

Nezaměstnanost se drží nízko dlouhodobě. Jednou z příčin je skutečnost, že současní absolventi pocházejí z populačně slabých ročníků. Díky tomu je o nové zaměstnance ve firmách velký zájem.

Naopak firmy, které najímají brigádníky, hlásí jejich nedostatek. Deficit se projevuje na různých pozicích, jako jsou například vedoucí na horských boudách nebo provozovatelé letních kempů, což jsou funkce, které zpravidla zastávají mladí.

Zdroj: https://faei.cz/

Další články k tématu

Firmy se přetahují o absolventy univerzit, volných míst je přebytek

Firmy se přetahují o absolventy univerzit, volných míst je přebytek

Letošní podzim přeje čerstvým absolventům vysokých škol. Oproti předchozím rokům mají totiž mnohem větší šanci rychle nalézt vhodné zaměstnání. Jedním z důvodů je fakt, že se firmy momentálně o vzdělané pracovníky doslova přetahují. Podle údajů Úřadu práce byl na konci srpna počet lidí bez práce nejnižší od roku 1996. Nabídka navíc výrazně přesahuje poptávku. Zaměstnavatelé hledají …

číst více
Nezaměstnanost absolventů: Z jaké fakulty nejčastěji míří na pracák?

Nezaměstnanost absolventů: Z jaké fakulty nejčastěji míří na pracák?

Míra nezaměstnanosti v České republice se v poslední době pohybuje okolo dvou procent a potenciálních zaměstnanců je na trhu nedostatek. Čerství absolventi mají tak nyní ideální podmínky pro to, aby rychle našli zaměstnání. Stále však panují rozdíly mezi absolventy různých oborů. Zatímco po medicích či studentech technických oborů zaměstnavatelé sáhnou prakticky okamžitě, mezi studenty uměleckých oborů …

číst více