České univerzity si v mezinárodním srovnání nepolepšily. Prestiž si získávají pouze jednotlivé obory

26. 3. 2019 | Aktuality

qs

České univerzity v nejnovějším žebříčku Quacquarelli Symonds – QS World University Rankings by Subjects – pro rok 2019 zůstávají na stejných příčkách jako loni. Některé z nich si dokonce o pár míst pohoršily. Úspěch naopak zaznamenaly některé obory, které se probojovaly do mezinárodní špičky.

QS sestavuje žebříčky nejlepších světových univerzit v pěti oborových kategoriích. Každá z nich má letos české zastoupení, nicméně několik univerzit zaznamenalo propad. Patří mezi ně například Univerzita Karlova, která si v kategorii Arts and Humanities pohoršila o 37 příček. Jak upozorňuje server Věda a výzkum, Karlovka letos také vypadla z top stovky s oborem filozofie. Univerzita však stále patří podle žebříčku k nejlepším vzdělávacím institucím u nás. I přes propad si totiž ve čtyřech z pěti oborových kategoriích vede z českých univerzit nejlépe.

Pohoršilo si také České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně a Akademie věd České republiky. Tyto instituce zaznamenaly sice jen nepatrný propad, ovšem podle grafu, ve kterém je zaznamenáno umístění za posledních deset let, jsou na tom například ČVUT i již zmíněná Univerzita Karlova letos vůbec nejhůř.

Některé jednotlivé obory vyučované na našich univerzitách se v tomto roce naopak probojovaly do světové špičky. Na přítomnou nevyrovnanost mezi jednotlivými pracovišti na univerzitách poukázal ve svém blogu Michael Šebek z ČVUT. Podle něj za propadem jeho školy v hodnocení stojí fakt, že její velká část „lépe pracovat nechce, neumí nebo obojí.“.

Mezi obory, které si letos výrazně polepšily patří zemědělství a lesnictví vyučované na České zemědělské univerzitě v Praze a lingvistika a chemie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Z uměleckých škol si pak nejlépe vedla Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, která se v kategorii Art & Design probojovala mezi 100 nejlépe hodnocených institucí na světě.

Žebříčku ve všech oborových kategoriích dominovaly již tradičně univerzity ze Spojených států. Druhá je Velká Británie. Trojici zemí s nejlepšími univerzitami uzavírají Nizozemsko a Švýcarsko.

Další články k tématu

České univerzity poskočily v mezinárodním žebříčku

České univerzity poskočily v mezinárodním žebříčku

Organizace Quacquarelli Symonds (QS) zveřejnila nový žebříček tisícovky nejprestižnějších vysokých škol a vědeckých institucí. Nejlépe z českých univerzit dopadla Univerzita Karlova, která se vrátila do 300 nejlepších škol. Výsledky opět potvrdily dominantní postavení americké Technického institutu v Massachusetts, ačkoli celkově si americké univerzity spíše pohoršily, z čehož těží nový vědecký hegemon – čínské univerzity. Univerzita Karlova si 291. příčkou …

číst více
Nejlepší školou je podle studentů Univerzita Hradec Králové

Nejlepší školou je podle studentů Univerzita Hradec Králové

Britská společnost Times Higher Education (THE) zveřejnila žebříček nejlepších evropských univerzit podle hodnocení studentů pro rok 2019. Z českých škol se nejlépe umístila Univerzita Hradec Králové na 101. až 125. příčce. Za ní skončila Mendelova univerzita v Brně. Hodnocení škol probíhalo na základě anonymních dotazníků. V nich se společnost studentů ptala například na to, jak jsou spokojeni s kvalitou …

číst více
Brno je šestým nejlepším studentským městem na světě, přeskočilo Prahu

Brno je šestým nejlepším studentským městem na světě, přeskočilo Prahu

Britská společnost Quacquarelli Symonds (QS) každoročně vydává žebříček nejkvalitnějších vysokých škol na světě, zároveň ale hodnotí i světová univerzitní města, mimo jiné i na základě referencí studentů z celého světa. V tomto žebříčku se na nejvyšších příčkách pravidelně umisťují Brno i Praha. Moravská metropole letos poprvé přeskočila Prahu a umístila se na šestém místě, hlavní město skončilo …

číst více