Češi se zhoršili v angličtině. Slováci se naopak zlepšili
Česko se letos propadlo v mezinárodním srovnání znalosti angličtiny. Mezi 113 zeměmi světa hodnocenými v rámci English Proficiency Index (EPI) skončilo na 26. místě. Ve srovnání s loňským hodnocením si tak o tři příčky pohoršilo. Zlepšení naopak zaznamenali Slováci, kteří předběhli Čechy a skončili 18.
„Přestože se dlouhodobě diskutuje o nízké úrovni výuky angličtiny na základních školách, tak české děti oproti jiným evropským zemím mnohem méně využívají kvalitní výuku jazyků mimo veřejný sektor. Na středních školách a v dospělosti pak znalost jazyka obtížně dohánějí,“ vysvětluje příčiny propadu Sabina Wyrobová z české pobočky Education First, která EPI zastřešuje. Znalost angličtiny by podle ní zlepšilo častější navštěvování mimoškolních jazykových kurzů.
Další z příčin je pandemie covidu-19. „U jazykové výuky je nezbytné jazyk aktivně používat, snažit se komunikovat, i když s chybami, a tato možnost tady dlouho nebyla. Školy i žáci dohání to, co zameškali, ale neposouvají se ještě dopředu. I to může za naši stagnaci a propad v rámci žebříčku,“ říká. Podle autorů EPI stojí pandemie nejen za propadem jazykových znalostí v Česku. Úroveň se propadla globálně.
Testování se zúčastnilo 2,2 milionu lidí z celého světa ve věku od 18 do 20 let, kteří nemají angličtinu jako mateřský jazyk. Výsledek testů určoval, jakého stupně pětistupňové škály země dosáhly. Česko i Slovensko shodně získaly druhý stupeň, tedy vysokou úroveň. Stejně je na tom z evropských států ještě Estonsko, Gruzie, Srbsko a Švýcarsko.
Z dlouhodobého hlediska umí nejlépe anglicky v Nizozemí. Následují Singapur, Rakousko, Dánsko, Norsko, Švédsko, Belgie, Portugalsko, JAR a Německo. Nejvyšší úrovně dosáhly ještě Chorvatsko a Řecko. Na opačném konci žebříčku stojí Demokratická republika Kongo, Tádžikistán a Jemen.
Aktuální přehled studia pro rok 2023/2024:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Novinky.cz
Další články k tématu
Nejlepší aplikace roku 2022 pro učení jazyků
Pokud jste se někdy na vlastní pěst pokoušeli naučit cizí jazyk, určitě víte, že to není nic jednoduchého. Uvědomují si to i vývojáři, kteří na pomoc vytvářejí různé jazykové aplikace. V záplavě méně zdařilých počinů může být problém najít ty opravdu kvalitní aplikace. Připravili jsme proto pro vás výběr těch nejlepších aplikací, se kterými se …
Otroky jsme neměli, ale profitovali jsme z nich, přiznala Cambridge
Prestižní britská univerzita Cambridge přiznala, že profitovala z otrokářství, sama ale žádné otroky vlastnit neměla. Vyplývá to ze závěrů studie, kterou si škola nechala zpracovat. Univerzita se vzhledem k výsledkům nyní rozhodla rozšířit stipendijní programy pro černošské studenty. V plánu má také financování dalšího výzkumu otrokářství. Konkrétní profit univerzity Cambridge z otrokářství měl spočívat v tom, že škola přijímala …
Matika trápila maturanty i na podzim. Neúspěšnost byla 70 procent
Na podzimní termín maturit se letos přihlásilo skoro 18 tisíc studentů. Společnou část maturity neudělalo celkem 38 procent studentů. Nejhůř dopadli maturanti z matematiky a němčiny. Maturitu nesložilo přes 70 procent z nich. Z českého jazyka v podzimním termínu skládalo zkoušku 8161 studentů a jejich neúspěšnost činila 27,8 procent. Téměř třem stovkám maturantů ke složení testu pomohlo zrušení sporné …