Anglo-American University má nového rektora. Je jím ekonom a bývalý člen bankovní rady ČNB

29. 8. 2018 | Aktuality

Novým rektorem Anglo-American University se stal Lubomír Lízal. Vystřídá tak dosavadního rektora Petra Jana Pajase. Do své nové funkce bude Lízal slavnostně uveden 19. září.

 

Jedním z hlavních cílů nového rektora AAU bude zlepšit postavení soukromých vysokých škol v České republice. „Chtěl bych navázat na činnost mého předchůdce Petra Pajase a dále usilovat o zrovnoprávnění postavení nestátních vysokých škol v Česku, a zejména o zlepšení podmínek pro zahraniční studenty a profesory, kteří na naší škole tvoří většinu,“ prohlásil Lízal.

 

Zahraniční studenti tvoří 80 procent všech studentů AAU a jejich vzdělávání není podle Lízala v ČR prioritou. „Poskytování univerzitního vzdělání je činnost s vysokou přidanou hodnotou nejen pro samotné studenty, ale též pro českou ekonomiku jako takovou. Vzdělávání zahraničních studentů přesto není vnímáno jako důležité exportní odvětví, a toto povědomí bych rád změnil. Mou vizí je dále zvyšovat prestiž AAU a, kromě precizování praktického přínosu našich programů pro studenty, dostat na mezinárodní úroveň i kvalitu výzkumu a akademické práce,“ vysvětlil Lízal.

 

Doc. Ing. Lubomír Lízal, Ph.D je ekonom a před vstupem do AAU zastával funkci člena Bankovní rady České národní banky.  V minulosti se věnoval akademické a vědecké činnosti a pracoval mimo jiné v Ekonomickém institutu Akademie věd ČR nebo v CERGE Univerzity Karlovy, kde byl rovněž ředitelem, a to v obou institucích. Působil také na zahraničních univerzitách v Nizozemí a USA. Je autorem řady odborných ekonomických publikací. Od letošního června zastává pozici v dozorčí radě ČEZ. Funkci rektora převzal od svého předchůdce k 1. srpnu 2018.

 

Anglo-American University byla vůbec první nestátní vysokou školou u nás. Založena byla v roce 1991. AAU každoročně otevírá řadu bakalářských a magisterských oborů, i několik oborů v rámci studijního programu MBA. Výlučným vyučovacím jazykem je angličtina.

Další články k tématu

Anglo-American University: Mezinárodní škola v srdci Prahy letos slaví už 30 let

Anglo-American University: Mezinárodní škola v srdci Prahy letos slaví už 30 let

V malebných křivolakých uličkách na Malé Straně kousek od břehu Vltavy se nachází Anglo-American University – mezinárodní vzdělávací instituce v srdci historického centra Prahy. Letos škola slaví už 30 let od svého založení. Podzimní semestr jubilejního roku na AAU nabídne kvůli pandemii koronaviru novou formu studia – dálkově on-line. „Studovat na AAU je jako být součástí velké …

číst více