Školy se budou muset vyrovnat s úbytkem žáků a studentů

Hlavně učiliště budou muset začít řešit demografický pokles, který způsobí, že v roce 2010 vyjde ze základních škol zhruba o 25 tisíc dětí méně než letos. To znamená, že za pět let by se na střední školu dostala většina žáků z populace. Na učiliště by šlo pak jen asi 15% těch, kteří dále studovat nechtějí.

číst více

V září se mezi města s vysokou školou zařadí také Znojmo

Letos by se měl počet českých vysokých škol opět rozšířit. Jedním z měst, v kterých bude od září možné i vysokoškolské studium, je Znojmo. Vzniknout by zde měla nová soukromá vysoká škola

Známkování

Jedna velká jednička přes celé vysvědčení je od letošního roku pro prvňáčky minulostí. Vysokoškoláci si zase zvykají na hodnocení A až F a některé školy stále bojují o možnost hodnotit širším vyjádřením k výkonu žáka, nikoli pouze jedním slovem. Otázkou ale zůstává, jestli se vůbec známkovat má.

Nový program na Západočeské univerzitě v Plzni

Na pedagogické fakultě PED ZUP se zájemci o vysokoškolské studium mohou hlásit na nové obory v rámci dvoustupňového programu Přírodovědná studia.

číst více

Na strojní fakultě ČVUT v Praze má letos šanci téměř každý

Podmínkou je maturita, a také skutečnost, že uchazeč nebyl dvakrát po sobě studentem školy bez úspěšného zakončení studia.

Harvard!

Konec února a tedy i uzávěrky pro letošní přihlášky na většinu vysokých škol v České republice se blíží. S vidinou lákavé budoucnosti v podobě bezstarostného vysokoškolského studia (ve skutečnosti je to sice trochu jinak, ale to teď není důležité) se většina maturantů stále častěji zaobírá pověstnou otázkou „Kam s ní?“ Co takhle se nechat inspirovat následujícími řád­ky.

číst více

Afričtí studenti žádají svá stipendia

Přibližně dvě stovky studentů z Guineje-Bissau, kteří pobývají v Moskvě, nedostaly už rok od své vlády přidělená stipendia, tj. 60 USD měsíčně. Studenti se rozhodli přistoupit k demonstrativním krokům: zahájili hladovku a svého vlastního velvyslance v Moskvě drží jako rukojmí.

Plzeň má „novou“ Filozofickou fakultu

Plzeňská Fakulta humanitních studií změnila od roku 2005 svůj název na Filozofickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Chce se tak přihlásit ke středoevropské tradici filozofických fakult, které jsou spojovány s elitní humanitní vzdělaností.

číst více

Intimní zpověď zcela bezvýznamné, beznadějné a bezprizorní studentky

Už od základky mám se školou dobrou zkušenost. Nikdy jsem se nevzpírala autoritám, nekradla spolužákům svačiny a nekreslila na lavici sprosté obrázky. Ani s gymplem mé úspěchy neskončily. Nejen, že jsem nepohoršila a nechodila za školu, také jsem se poctivě učila. Cpala jsem si do hlavy vzorečky do fyziky, učila se systém ruduchů a parožnatek, obtiskovala si do paměti seznamy panovníků, data jejich úmrtí, narození, výročí, korunování, smrkání a zešílení. Abych to vše vychrlila na papír a pak odcházela s čistým svědomím, jedničkou ve studijním průkazu a krásně jasnou hlavou, ve které zbyla jen změť nepotřebných jmen a čísel. Do té doby, než jsem se seznámila s Tebou – s TAHÁKEM.

číst více

Výhody pro uchazeče o studium na lékařských fakultách

Pokud máte výborné vysvědčení a splňujete několik dalších podmínek, které požadují vysoké školy, můžete být těmi šťastnými, kteří letos nebudou muset tvrdě bojovat u přijímacího řízení.