Tipy a rady

Jak si vybrat studijní obor

Chystáte se na vysokou školu, ale ještě nevíte, co studovat? Následující tipy vám pomůžou se rozhodnout.

číst více

Jak se efektivně učit: deset dobrých a špatných způsobů

Vědci z univerzity v Kentu zkoumali, jak efektivní jsou jednotlivé studijní strategie. Ukázalo se, že ty nejpoužívanější způsoby jsou také ty nejméně účinné.

číst více

Jak si vybrat školu na poslední chvíli

Jak si vybrat vysokou školu, i když uzávěrky přihlášek končí už za pár dní.

Kam se jít učit v Brně

Brno je plné různých zákoutí ideálních pro studium. Ať už v pauze mezi jednotlivými předměty, nebo když zjistíte, že doma se na učení prostě nemůžete soustředit.

číst více

Vysoké školy otevírají dveře. Na co se ptát a čeho si všímat?

Na všechno, lakonicky by konstatoval nejeden učební poradce. Ačkoli dveře dokořán otevírá jednou do roka snad každá fakulta, tak zdaleka ne všude se automaticky dostanete ke všem důležitým informacím. O co byste se měli zajímat?

číst více

Pět měsíců do maturity: Na co se teď zaměřit

Končí první pololetí. Přihlášky k maturitě jsou už podané a i na ty flegmatičtější studenty brzy začne doléhat krátící se čas do zkoušky dospělosti. Jak si rozplánovat závěrečných pět měsíců?

číst více

Tipy a rady k maturitě od osmi úspěšných maturantů

Čas běží a kolem studentů čím dál více obchází strašák maturitní zkoušky. Na co se připravit, jak to celé zvládnout a nezbláznit se při tom? Zeptali jsme se těch, kdo zkoušku úspěšně zvládli v minulém roce.

číst více

Tipy pro rychlejší učení a koncentraci

Nutnost naučit se velký objem znalostí v krátkém čase jednou za čas potká každého z nás. Někdo si pomáhá škrtáním položek na seznamech, jiný zase doplňky stravy. Pojďme se podívat na přehled tipů, jak svou koncentraci zlepšit. (pozn.: článek byl 23. 3. 2014 aktualizován (lč))

Jak vybrat ten správný obor pro mě? Radí lektor přípravných kurzů Martin Víta

Jak si vybrat obor, který dostuduji a který mě bude bavit? A na které škole? Co když jsou přijímačky příliš těžké? A když se nemohu rozhodnout, jsou řešením dvě souběžná studia či přestup na jinou školu? Na tyto a jiné otázky odpovídá lektor přípravných kurzů OSP Martin Víta. (Pozn.: článek byl 11. 12. 2013 aktualizován (lč))

Vyšší věk studiu nebrání

Fungující paměť je zásadním předpokladem kvalitního života každého z nás, ale ať chceme nebo ne, s rostoucím věkem je na ni čím dál menší spolehnutí. Za normálních okolností možná tento všeobecně známý jev ani nevnímáme. Poněkud více znát je to ale tehdy, kdy se musíme snažit vyrovnat svým výrazně mladším studijním kolegům a hlavně – požadavkům studia. Jak to tedy s tou pamětí s rostoucím věkem vlastně je?