Středoškolský život

7 rad od mazáků-maturantů

Maturita se zatím zdá daleko, vždyť je teprve září a školní rok právě začal. V mnoha směrech se na ni ale dá připravit už teď. Bývalí maturanti na základě svých vlastních zkušeností poradí, jak zkoušku dospělosti zvládnout. Pozn. Článek byl 8. 9. aktualizován. (kav)

číst více

Maturitní slohovka: Jaká témata vás mohou čekat?

Vedle didaktického testu a ústní zkoušky vás u maturity čeká i slohová práce. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak ji napsat co nejlépe.

Tipy na nezapomenutelný stužkovák

Každá akce, kterou se třídou pořádáte, vás může stmelit nebo naopak rozhádat. Co dělat, aby se ve vašem případě splnilo to první a vyvarovali jste se toho druhého, vám poradíme v následujícím článku.

Jak připravit „stužkovák“?

V některých školách se maturant stává pravým maturantem, až když má na klopě připnutou stužku. Tu získá na stužkovacím večírku. Zařídit na něj peníze a program ale může být docela oříšek.

číst více

Pět změn, které vás čekají po příchodu ze střední na vysokou

Životní styl středoškoláka se od životního stylu vysokoškoláka výrazně liší. Některé změny jsou pozitivní, na jiné je potřeba si zvyknout. Pojďme si říct o těch nejzávažnějších z nich. Je dobré vědět, na co se můžete připravit.

Business Point: soutěž pro středoškoláky – manažery

Fakulta podnikatelská VUT Brno pořádá již šestým rokem celostátní soutěž Business Point, která je určena všem studentům středních škol. Účastníci soutěže mají za úkol ve tříčlenných až pětičlenných týmech pod vedením učitele zpracovat jedno ze soutěžních témat a navrhnout vlastní řešení. Mohou si tedy na příkladu z praxe vyzkoušet své manažerské dovednosti, marketingové znalosti a umění …

číst více

Co po maturitě? Zpátky na střední!

Dnes si dává přihlášku na vysokou školu stále větší procento maturantů. Najdou se však i takoví, kteří si v maturitním ročníku dají přihlášku zpět na střední školu. Co je k tomu vede? (pozn.: článek byl 23. 2. 2014 aktualizován (lč))

Škola hrou – na totalitu

Letošní ročník maturantů je poprvé složen z dětí, které se všechny narodily do svobodného světa. Neustálý dozor státu a přítomnost všeobecného strachu nezakusily. Co jim může nejlépe pomoci udělat si vlastní názor na totalitu? Vyprávění rodičů a prarodičů? Texty z učebnic? Co nejvíce přiblížit mladým lidem atmosféru totality se mj. snaží i Projekt Systém a jde na to přes „zážitky“.

Průvodce maturitním rokem

Poslední rok na střední škole může znamenat rostoucí ponorkovou nemoc, stres a starosti, ale i neopakovatelné zážitky, na které bývalí spolužáci vzpomínají na setkáváních po letech. Na co se tedy ve zkratce připravit?

číst více

Anketa: Středoškolský nebo vysokoškolský život?

Vysokoškolský život je opředen mnohými legendami. Nejlepší léta života, jedna nekončící párty, otevřené brány do světa. Je vysokoškolský život opravdu o tolik lepší než středoškolský? Má také nějaké stinné stránky? Na otázku, zda by volili středoškolský nebo vysokoškolský život, odpovídali současní vysokoškoláci.