Cizí jazyky

S polštinou pro certifikát

V tomto díle našeho seriálu přibližujícího jazykové certifikáty se dozvíte, jaké máte možnosti, chcete-li svou dobrou znalost polského jazyka stvrdit nějakým „kusem papíru“. Ten se potom může hodit v zaměstnání nebo u přijímaček na vysokou školu.

Speciál O OBORECH: Lektorství cizích jazyků

Baví vás jazyky a chtěli byste se jim věnovat i na vysoké škole. Kam ale zamířit, když se nechcete trápit filologií na filozofické fakultě a zároveň byste se rádi vyhnuli druhému oboru, který často vyžadují pedagogické fakulty? Potom se vám nabízí jednooborové studium Lektorství cizího jazyka.

číst více

I z nizozemštiny můžete mít jazykový certifikát

Taalvaardigheid Praktische Beroepen, Maatschappelijke Taalvaardigheid, Taalvaardigheid Hoger Onderwijs. Tato podivná seskupení písmen by vás mohla zajímat, pokud přicházíte do kontaktu s nizozemským jazykem a kulturou. Jedná se totiž o názvy jazykových certifikátů, které dokládají znalost nizozemského jazyka. Jaká úroveň odpovídá čemu a kde je můžete získat?

S ruštinou pro certifikát

Angličtina, němčina a francouzština už dávno nestačí pro efektivní komunikaci v mezinárodním obchodu. Stále více se mluví o jazyce, který prožívá v posledních letech renesanci. Možná jste si mysleli, že ruština zmizela z nutné výbavy světoběžníka někdy před dvaceti roky. Omyl, certifikát z ruského jazyka se vám může hodně hodit!

číst více

Kde získat certifikát z italštiny?

„Ma il mio mistero e chiuso in me, il nome mio nessun sapra!“ zpívá legendární italský pěvec Luciano Pavarotti v písni Nessun Dorma. Slova jsou v jazyce, se kterým se většina z nás příliš nesetkává – nevídáme jej v televizi nebo filmech, neslýcháme v rádiích. Přesto se najdou takoví, kteří jeho kouzlu propadnou. Jakou mají možnost své koketování s tímto románským jazykem doložit?

číst více

Dobrovolnictví aneb Jak prospět sobě i jiným

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste využili své síly ve prospěch potřebných? Chtěli byste nasbírat cenné zkušenosti za našimi hranicemi a nevadilo by vám při tom, že za to nebudete dostávat závratné sumy peněz? Potom by se vám mohlo hodit několik užitečných informací o tom, jak se stát dobrovolníkem a co od toho čekat.

Studentka MU: Rok na jazykovce rozhodně nebyl ztracený

Marta Uhlířová (22) se po maturitě díky neúspěchu u přijímacích zkoušek rozhodla přihlásit na jazykovou školu. Přiznává, že ji tehdy nepřijetí na vysokou mrzelo. Dnes je však spokojenou studentkou brněnské sociologie, která hrdě prohlašuje, že roku na jazykové škole rozhodně nelituje. Co všechno jí dal? Pozn. Článek byl 11. 3. 2012 aktualizován (kav).

číst více

Letní školy – co od nich očekávat?

Letní školy – co si pod tímto termínem představit? Nejsou příliš drahé? Nebo náročné? Jsou přístupné i studentům, kteří nestudují daný obor? Tento článek by vám měl odpovědět na základní otázky, které se letních škol týkají. Tak neseďte doma a začněte balit kufry!

Speciál O OBORECH: Japonská studia

Japonština kraluje žebříčku obtížnosti jazyků. Přesto by se případní zájemci neměli nechat odradit: trpělivost lotosové kvítky přináší a odměnou jim může být kromě poznání fascinujícího světa Země vycházejícího slunce i konkurenční výhoda znalosti jednoho z nejtěžších živých jazyků.

číst více

Studium dvou jazyků? Jde to, ale najděte si čas

Pokud jste se až doposud domnívali, že k tomu, abyste se mohli byť i jen hlásit na dvouoborové studium jazyků, musíte oběma jazyky vládnout skoro jako rodilí mluvčí, pak jste na omylu. Jak ale dokládá Šárka (22), která v současné době studuje 2. ročník Filolgie, obor Nizozemština – Italština na FF UK, jisté znalosti člověk mít musí. A také čas. Pozn. Článek byl 6. 11. 2011 aktualizován (kav).