Studentský život

Sociální stipendia pro vysokoškoláky – o co jde?

Kdo někdy studoval na vysoké škole, jistě potvrdí, že studium není zadarmo. Zejména první týdny po nástupu do školy se na studenta ze všech stran přímo valí účtenky. Koleje, menza, skripta, kopírka a mnoho dalších věcí, které je nutno koupit pokud možno ihned. Ale ne všichni studenti si mohou dovolit platit tyto, často nemalé, částky sami. Pro některé jsou potom řešením sociální stipendia, kterým se věnuje i tento článek…

číst více

Seriál – letní brigády

Po několika zkušenostech se zaměstnáním, ve kterém bylo zapotřebí hlavně pořádně proříznuté pusy, jsem chtěla vyzkoušet taky nějakou manuální práci. A tak jsem si začala přivydělávat jako pokladní v hypermarketu.

číst více

Seriál – letní brigády

Léto je pro mnohé z nás spojeno kromě moře volna i s nějakou tou brigádou. V našem letním seriálu jsme si pro vás připravili mnohdy kuriózní zkušenosti různých lidí s jejich letními pracemi. Chybět nebudou ani praktické informace o možném výdělku a kladech či záporech práce.

číst více

Užijte si levné studentské léto

Většině z nás v peněžence leží zelená kartička ISIC. Jen málokdo však tuší, že díky ní může v létě ušetřit nemalý finanční obnos. Jste na cestě na nějaký festival? Míříte do zahraničí? Pak si určitě ISIC kartu nezapomeňte doma.

číst více

Brigáda v ČR přes studentskou pracovní agenturu

V naší republice působí pracovní agentury, které pomáhají studentům sehnat práci a zároveň jim poradí, jak v průběhu brigády postupovat a co udělat, když práce skončí. Spousta agentur má vlastní internetové stránky. Pokud má student přístup na internet, je to pro něj velká výhoda. Může si zjistit, co která agentura nabízí a vybrat si tu, která mu vyhovuje. Poradíme vám, jak na to.

číst více

Bydlení v centru Prahy zdarma plus vypilování angličtiny

Bydlet zdarma v centru Prahy a ještě si při tom zlepšit angličtinu? Pro studenty Karlovy univerzity tato kombinace nemusí zůstat jen v rovině snů. Stačí se přihlásit a být přijat do programu CIEE (Council on International Educational Exchange).

číst více

Jak se vyhnout děsivé brigádě aneb Když zmizí kancelář

„Vydělala jsem si teoreticky hodně, akorát už není, kdo by mi zaplatil,“ říká se smutnou ironií v hlase Karolina Dohnalová, studentka Masarykovy univerzity. Stejně jako mnoho jiných studentů sháněla brigádu, aby si vydělala peníze potřebné na studium. Když zaměstnání konečně našla, ani ve snu by ji nenapadlo, co ji čeká.

číst více

Studentská strava – ať žije instant?

O studentském jídelníčku kolují různé zvěsti – od svědectví o pojídání psích konzerv až po stížnosti rodičů na vydřiduchy, kteří doma víkend co víkend plení ledničku. Jak je to doopravdy? Co vás na VŠ čeká na talíři? Co čekat od menzy? Přinášíme vám exkluzivní vhled do žaludků našich vysokoškoláků.

číst více

Jdete na vysokou? A kde budete bydlet?

Přijímačky jsou za dveřmi a je čas se rozhodnout. Když jste si už konečně vybrali, co chcete studovat, měli byste začít přemýšlet i na tím, kde to chcete studovat. Myslete na kvalitu univerzit, myslete na to, jak daleko to máte z domova. A myslete i na to, jak tam budete bydlet.

číst více

Držte si klobouky, semestr začíná! Ale co s tím dělat?

Konec zábavy, pozdního vstávání a letního nicnedělání. Většina vysokoškoláků v nadcházejícím týdnu opět zasedne do školních lavic. Jak se snadněji vyrovnat s náhlou proměnou z turisty či brigádníka na pokorného studenta? Především prváci v těchto dnech hledají útěchu a pochopení s jejich předškolní horečkou, proto přicházíme s „odbornou pomocí.“ Přečtěte si pár doporučení, která sice díru do světa neudělají, ale třeba vám zlepší náladu.

číst více