Stojí za přečtení

Jak být lepším člověkem? Odpověď hledají odborníci na univerzitě

Ekologie, zdravá strava, nebo pohyb. Proč si někteří lidé vybírají lepší možnost a jiní naopak tu horší? Odpověď hledají odborníci z britské univerzity Sheffield Hallam, kteří zároveň zkoumají způsoby, jak lidi povzbudit, aby změnili své chování a zvyky k lepšímu.  „Chování je důležité pro překonání celé řady výzev, kterým jako lidstvo čelíme. Často ale jeho vliv …

číst více

Přátelská Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL

Do 30. dubna si můžete podat přihlášku na největší fakultu Technické univerzity v Liberci, Fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou (FP TUL). Nabízí celou řadu učitelských i neučitelských studijních programů, a to v přátelském, neanonymním prostředí. Co můžete studovat na FP TUL Pokud se chcete stát učitelem 21. století, můžete si vybrat z nabídky kombinovaných programů se …

číst více

Šest filmů z univerzitního prostředí, které musíte vidět

Když se řekne film z univerzitního prostředí, většina lidí si vybaví šílené americké komedie s nereálnou premisou. O studiu na vysoké škole se ale točí i dobré filmy, ve kterých jde o víc než o divoké večírky na kolejích. 1)     Ambice na Julliardu Pokud si chcete přiblížit dril na uměleckých školách, začněte s filmem z roku 2014 Whiplash. Mladý …

číst více

Lidé po změně pohlaví budou moct získat nový vysokoškolský diplom

Nový diplom pro lidi, kteří podstoupili změnu pohlaví – s tím počítá novela zákona o vysokých školách, které by měla zrovnoprávnit jednáni se studenty. Aktuálně je v připomínkovém řízení. Pokud projde schvalovacím procesem, měla by začít platit příští rok v lednu. „Úprava reaguje na ztíženou situaci osob po změně pohlaví při prokazování získaného vzdělání prostřednictvím dokladů o vzdělání …

číst více

VŠE už rok pomáhá studentům i učitelům z Ukrajiny

V únoru uplynul přesně rok od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) od té doby aktivně pomáhá ukrajinským studentům, učitelům i jejich rodinám. Těm, které válka vyhnala z domovů, se snaží co nejvíce usnadnit život v Česku. Pro ty, co v zemi zůstali, zase pomáhá shánět finanční podporu. Do pomoci se zapojují jednotlivé fakulty školy …

číst více

Škola v New Yorku se omluvila za rasistický oběd

Pozdvižení v New Yorku vyvolal na začátku února školní oběd. Smažené kuře s vaflemi a meloun, které toho dne škola podávala, mají totiž z historického hlediska rasistický podtext. Únor je navíc ve Spojených státech měsícem černošské historie. Škola i firma dodávající obědy se za přešlap omluvily. „Nabídnout kuře a vafle s vodním melounem jako dezert v první …

číst více

Ruští a čínští informátoři mohou být i mezi českými studenty

Studenti z totalitních zemí jako Čína nebo Rusko mohou z univerzit vynášet citlivé informace. Podle odborníků však není správné takovýmto studentům zavírat dveře. Důležité je bedlivě sledovat nejen jejich výzkum, ale i to odkud přišli, nebo kdo financuje jejich bádání. Vysoké školy by v každém případě měly být obezřetné. Podle serveru Aktuálně.cz jsou podezřelými uchazeči o …

číst více

Nejstarší univerzitu v USA poprvé povede žena

Harvardovu univerzitu ve Spojených státech poprvé povede žena. Afroameričanka Claudine Gayová byla zvolena rektorkou prestižní vzdělávací instituce loni v prosinci a své funkce se ujme na začátku července. Kdo je první rektorka nejstarší americké univerzity? Jaké jsou její vize? A kolik žen aktuálně vůbec zastává ty nejvyšší pozice na amerických univerzitách? Kdo je rektorka Gayová? Claudine …

číst více

Návrat k papíru a tužce. Umělá inteligence generuje studentské práce

Na australských univerzitách se vracejí k psaní esejí a seminárních prací na papír. Studenti totiž při psaní na počítači využívali umělou inteligenci pro generování textu. Práci sice měli hotovou rychleji, ale nerozvíjeli si kritické myšlení, které je důležité pro život po škole. Umělá inteligence také zvyšovala riziko plagiátorství, tvrdí pedagogové. Některé australské univerzity označily využití …

číst více

Student si chtěl vydělat na prázdniny. Nakonec rozjel start-up

Brian Spinner, student na Univerzitě v americkém Marylandu, si chtěl původně vydělat na výlet během jarních prázdnin. V březnu se tak společně s dalším studentem domluvili, že budou prodávat své nenošené oblečení před knihovnou univerzity. U jednorázového výdělku ale nezůstalo. Spinnera totiž napadlo, že vedle retro kousků může začít prodávat i oblečení vlastního designu. Založil tak start-up Old …

číst více